Najvyšší súd odmietol dovolanie Babiša v spore s ÚPN. Podľa verdiktu bolo procesne neprípustné

Najvyšší súd odmietol dovolanie Babiša v spore s ÚPN. Podľa verdiktu bolo procesne neprípustné

30.10.2023 (SITA.sk) – Senát občianskoprávneho kolégia Najvyššieho súdu SR v spore o ochranu osobnosti medzi českým expremiérom Andrejom Babišom a Ústavom pamäti národa (ÚPN) odmietol Babišovo dovolanie. Vyplýva to zo zverejneného rozhodnutia súdu. Dovolanie je totiž podľa verdiktu procesne neprípustné.

„Žalovaný bol v dovolacom konaní v plnom rozsahu úspešný a vznikol mu nárok na náhradu trov konania,“ zdôraznil súd.

Senát Krajského súdu v Bratislave v júni 2022 zamietol žalobu bývalého českého premiéra Andreja Babiša na ochranu osobnosti proti Ústavu pamäti národa. Dôvodom bolo, že žalovaný, teda ÚPN, podľa nálezu Ústavného súdu SR nie je pasívne vecne legitimizovaným subjektom.

Zvažujú ďalšie prostriedky nápravy

Tým je podľa súdu Slovenská republika zastúpená rezortom vnútra. Rozhodnutie sa týkalo žaloby o oprávnenie evidencie žalobcu ako spolupracovníka Štátnej bezpečnosti (ŠtB), pričom mu predchádzal verdikt Ústavného súdu SR, ktorý prikázal krajskému súdu opätovne konať a rozhodnúť. Právny zástupca politika v reakcii uviedol, že po konzultácii s klientom budú zvažovať ďalšie prostriedky nápravy.

Andrej Babiš je pôvodom Slovák a politik s českým občianstvom. Podľa doteraz zverejnených dokumentov pochádzajúcich z archívu Ústavu pamäti národa bol Babiš evidovaný ako dôverník, neskôr údajne podpísal viazací akt a stal sa tak agentom ŠtB s krycím menom Bureš.

Neoprávnená evidencia

Okresný súd Bratislava I v júni 2014 neprávoplatne rozhodol, že je Andrej Babiš vo zväzkoch ŠtB evidovaný neoprávnene. Ústav pamäti národa sa proti rozhodnutiu odvolal. Odvolací krajský súd v júni 2015 pôvodný rozsudok potvrdil.

ÚPN proti tomuto rozhodnutiu podal v novembri 2015 dovolanie k Najvyššiemu súdu SR, pretože sa domnieval, že rozhodnutie nižších inštancií bolo založené na nezákonných dôkazoch. NS SR však dovolanie zamietol. ÚPN proti tomu podal sťažnosť na ústavný súd.

Viaceré rozhodnutia

Ústavný súd SR následne skonštatoval, že Najvyšší súd SR ako aj Krajský súd v Bratislave svojím postupom v kauze porušili základné ústavné práva Ústavu pamäti národa. Verdikty vynesené týmito súdmi zrušil a nariadil opätovne konať Krajskému súdu v Bratislave.

Ten v januári 2018 Babišovu žalobu zamietol. Dovolanie na NS SR následne podal Babiš, súd ho však v máji 2018 odmietol. Rozhodnutia krajského ako aj najvyššieho súdu potom Ústavný súd SR zrušil v novembri 2019.

Viac k témam: český expremiér, Dovolanie, Odmietnutie, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd odmietol dovolanie Babiša v spore s ÚPN. Podľa verdiktu bolo procesne neprípustné © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko