Platforma Otvorená kultúra! požaduje opätovný zákaz spolupráce s Bieloruskom a Ruskom, Šimkovičovej poslali list

Platforma Otvorená kultúra! požaduje opätovný zákaz spolupráce s Bieloruskom a Ruskom, Šimkovičovej poslali list

23.2.2024 (SITA.sk) – Platforma Otvorená kultúra! požaduje opätovný zákaz oficiálnej prorežimovej spolupráce Ministerstva kultúry (MK) SR a ním zriaďovaných organizácií s Bieloruskom a Ruskom.

Otvorený list zaslali ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS) i ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Jurajovi Blanárovi (Smer-SD).

Nevidia dôvod, prečo zákaz rušiť

Do polnoci 22. februára sa pod neho podpísalo vyše 500 jednotlivcov a zhruba päť desiatok organizácií pôsobiacich v kultúre.

„Zákaz, ktorý vydala ministerka kultúry SR Milanová krátko po invázii na Ukrajinu v roku 2022, zrušila ministerka Šimkovičová 15. januára 2024. Kultúrna obec nevidí dôvody, prečo tento zákaz rušiť,“ uviedli a zdôraznili, že odmietajú normalizáciu ruskej agresie, vojnových zločinov, deštrukcie ukrajinského kultúrneho dedičstva i rabovania ukrajinského umenia.

„Protestujeme proti akejkoľvek spolupráci s režimami Vladimíra Putina a Alexandra Lukašenka v oblasti kultúry, kultúrnej politiky a akademickej činnosti,“ píše platforma.

Zakázaná bola len spolupráca s ich vládami

Platforma pripomína, že ministerka Šimkovičová po zrušení zákazu argumentovala v médiách tým, že vo svete je mnoho vojnových konfliktov, no umenie a kultúra by na ne nemali doplácať. Otvorená kultúra! ale podotýka, že Milanovej zákaz sa netýkal spolupráce s umelcami a umelkyňami z daných štátov, zakázaná bola len oficiálna spolupráca s ich vládami.

„Kultúrna obec sa taktiež nevymedzuje voči spolupráci mimo oficiálnych partnerstiev s vládami Putina a Lukašenka,“ zdôraznila platforma a dodala, že spoluprácu s disentom a názorovou opozíciou Putinovho režimu vítajú a podporujú ich prezentáciu slovenskými kultúrnymi inštitúciami.

V otvorenom liste sa postavili proti legitimizácii režimov systematicky ničiacich názorovú opozíciu, a to i terorom voči oblasti umenia a kultúry a jej aktérom. Signatári tiež vyjadrili solidaritu s ukrajinskou kultúrnou obcou zasiahnutou vojnovým konfliktom.

Pripojiť sa môže hocikto

Otvorený list sa voľne šíri a pripájať sa k nemu môžu i signatári zo širšej verejnosti.

„Otvorený list, ktorý reaguje na obnovenie možnosti spolupráce s Ruskom a Bieloruskom, bol odoslaný ministerstvám pri príležitosti druhého výročia začiatku ruskej invázie na území Ukrajiny, od ktorého v sobotu 24. 2. 2024 uplynú dva roky,“ uviedla platforma.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Ministerka kultúry SR, Otvorený list, Platforma Otvorená kultúra!
Zdroj: SITA.sk – Platforma Otvorená kultúra! požaduje opätovný zákaz spolupráce s Bieloruskom a Ruskom, Šimkovičovej poslali list © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko