Poslanci rokujú o prezidentkou vetovanej novele kompetenčného zákona (video)

Poslanci rokujú o prezidentkou vetovanej novele kompetenčného zákona (video)

12.1.2024 (SITA.sk) – V Národnej rade SR v piatok od 9:00 pokračuje 6. parlamentná schôdza. Poslanci budú rokovať o vládnej novele kompetenčného zákona, ktorú prezidentka Zuzana Čaputová vetovala a vrátila na opätovné prerokovanie do parlamentu.

Jej schválením sa má okrem iného zriadiť nové ministerstvo cestovného ruchu a športu. Zákonodarcovia si zároveň v stredu odsúhlasili, že rozprava k tomuto bodu nebude trvať viac ako 12 hodín.

Procedurálny návrh v súvislosti so zmenami v rokovaní podal predseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolf Huliak (SNS).

„Rokovanie o návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie a rokovanie o samotnej novele zákona trvalo celkom sedem dní, počas ktorých poslanci vystúpili v rozprave spolu 56-krát, pričom faktických poznámok na ich vystúpenie bolo viac ako 800,“ odôvodnil svoj návrh Huliak. Najbližšie hlasovanie sa uskutoční v utorok 16. januára o 11:00. Parlament by si mal v utorok zároveň v tajnom hlasovaní voliť predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Novelou kompetenčného zákona sa má zriadiť nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. Vláda chce posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, čo by malo významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť v zahraničí priestor pre plynulý rast príjmov tohto sektora. Nové ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. K jeho úlohám bude patriť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. Podpora cestovného ruchu je úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi. Ministerstvo tiež bude podporovať kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov štátu a miest.

Viac k témam: kompetenčný zákon, nové ministerstvo, parlamentná schôdza, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Poslanci rokujú o prezidentkou vetovanej novele kompetenčného zákona (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko