Povedomie o intersex ľuďoch je nízke, mimovládka Saplinq informuje o praxi na Slovensku a pomalom globálnom pokroku

Povedomie o intersex ľuďoch je nízke, mimovládka Saplinq informuje o praxi na Slovensku a pomalom globálnom pokroku

26.10.2023 (SITA.sk) – Na Slovensku panuje v rámci Európy jedno z najslabších povedomí o intersex ľuďoch. Pri príležitosti dnešného Dňa povedomia o intersex ľuďoch to konštatuje mimovládna organizácia Saplinq.

Zároveň pripomína, že osoby označované ako intersex sú aj v rámci LGBTI komunity „menšinou v menšine“ a často bývajú mylne označovaní za „tretie pohlavie”. Ide pritom o ľudí narodených s biologickými charakteristikami (reprodukčný systém, gonády, genitálie, hormóny a/alebo chromozómy), ktoré sa nedajú jednoznačne definovať ako ani mužské ani ženské.

Normalizačné operácie

Prax na Slovensku je stále taká, že tesne po narodení, väčšinou však do dvoch rokov, sú intersex deti podrobené tzv. normalizačným operáciám ako napríklad sterilizácie/kastrácie či nútená hormonálna terapia. Rozhodnutie zostáva na rodičoch po odporúčaní lekárov,“ uviedol Manu Kościuszko z oddelenia advokácie združenia Saplinq s tým, že takéto rozhodnutia a odporúčania bývajú unáhlené, často vychádzajú z nedostatku informácií a aktuálneho vedeckého poznania.

Združenie Saplinq sa odvoláva na štatistiky, podľa ktorých zo sto narodených detí sú najmenej dve intersex deti. Skutočné percento však môže byť podľa mimovládky oveľa vyššie, keďže nie každý intersex človek si je vedomý svojej intersex identity, za čo môžu aj spomínané „normalizačné” operácie ihneď po narodení a bez súhlasu intersex človeka.

Pomalý pokrok

K rôznym formám legislatívy, ktorá zabraňuje ‚normalizačným‘ operáciám na intersex deťoch pristúpili v Európe Nemecko, Malta, Grécko, Portugalsko, Španielsko a Island. V globálnom meradle zatiaľ Keňa a Kolumbia. India a Austrália majú len zákazy na úrovni jednotlivých štátov. Takže ten pokrok je naozaj dosť pomalý,“ zdôraznil Kościuszko.

Na ťahu je podľa neho Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá síce v uplynulej dekáde postupne vyraďuje z medzinárodnej klasifikácie chorôb variácie sexuálnej orientácie či rodovej identity, avšak intersex ľudí naďalej patologizuje a vyzýva k medicínskej praxi, ktorá je v príkrom rozpore s odporúčaním ľudskoprávnych organizácií.

Viac k témam: intersex, LGBTI, Ľudské práva, mimovládna organizácia
Zdroj: SITA.sk – Povedomie o intersex ľuďoch je nízke, mimovládka Saplinq informuje o praxi na Slovensku a pomalom globálnom pokroku © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko