Proces s bývalým šéfom Matice slovenskej Markušom by sa mohol skončiť v septembri, chýba ešte výsluch znalkyne

Proces s bývalým šéfom Matice slovenskej Markušom by sa mohol skončiť v septembri, chýba ešte výsluch znalkyne

6.7.2023 (SITA.sk) – Súdny proces s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom stíhaným pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku by mal pokračovať 22. septembra. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní Mestského súdu Bratislava I.

Na posledné pojednávanie, ktoré sa uskutočnilo v marci tohto roku ešte na pôde Okresného súdu Bratislava III bola predvolaná znalkyňa z odboru ekonómie. Ospravedlnila sa však pre neodkladné povinnosti.

Znalkyňu si žiada obhajoba

Na osobnom výsluchu znalkyne trvá obhajoba, keďže jej znalecký posudok môže preukázať, či „zmluvné vzťahy uvedené v obžalobe mali svoj ekonomický a právny dôvod“.

Výsluch znalkyne je pritom posledným naplánovaným úkonom v rámci súdneho procesu, po ňom by malo byť dokazovanie ukončené a predseda senátu avizoval aj vynesenie rozsudku.

Pôvodne dostal podmienku

Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky.

Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Trestné oznámenie na Jozefa Markuša podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011.

Markušovi kládli za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu. Zmluvu o prevzatí dlhu viac ako 202-tisíc eur Markuš podpísal v roku 2007.

Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel.

Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola pre Maticu nevýhodná a nepochybne jej bola spôsobená škoda.

Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

Viac k témam: Súdny proces, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Proces s bývalým šéfom Matice slovenskej Markušom by sa mohol skončiť v septembri, chýba ešte výsluch znalkyne © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko