Progresívne Slovensko predloží návrh zákona o životných partnerstvách, cieľom je ochrana LGBTI ľudí

Progresívne Slovensko predloží návrh zákona o životných partnerstvách, cieľom je ochrana LGBTI ľudí

25.8.2022 (Webnoviny.sk) – Nezaradený poslanec Tomáš Valášek predloží do parlamentu v mene hnutia Progresívne Slovensko návrh zákona o životných partnerstvách. Ako hnutie informuje v tlačovej správe, zámerom je pomoc a ochrana LGBTI ľudí a takzvaných dúhových rodín. Návrh je však podľa predkladateľa cielený na všetky, teda aj heterosexuálne páry, ktoré nemôžu alebo nechcú vstúpiť do manželstva.

Bezpodielové spoluvlastníctvo

„Naďalej platí, že našou snahou je zlepšenie životnej a právnej situácie všetkých párov na Slovensku. Zákon by umožňoval osvojenie maloletého dieťaťa životným partnerom alebo partnerkou rodiča tak, ako v prípade osôb v manželskom zväzku,” uviedol Valášek.

Zákon má podľa neho umožniť aj vznik bezpodielového spoluvlastníctva partnerov (s možnosťou jeho vylúčenia), či umožnenie nahliadnutia do zdravotnej dokumentácie partnera. „Neexistujúca právna ochrana ohrozuje deti, ktoré v dúhových rodinách žijú. Slovensko sa musí začať doťahovať na štandardy krajín Európskej únie, kde je právne uznanie vzťahu LGBTI ľudí úplne bežná záležitosť,“ dodal Valášek.

Inštitút partnerského spolužitia

Poslanci z klubu SaS zase do parlamentu predložili novelu Občianskeho zákonníka, ktorá zavádza inštitút partnerského spolužitia. Ten má slúžiť osobám opačného pohlavia, ako aj rovnakého pohlavia.

Cieľom je zaviesť určité oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, pri nároku na ošetrovné a v ďalších situáciách týkajúcich sa majetkových a iných práv spolužijúcich partnerov.

Viac k témam: LGBTI
Zdroj: Webnoviny.sk – Progresívne Slovensko predloží návrh zákona o životných partnerstvách, cieľom je ochrana LGBTI ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko