Šimkovičová dehonestuje post ministerky kultúry. Chýba jej odbornosť aj predošlé skúsenosti, uviedla Plaváková

Šimkovičová dehonestuje post ministerky kultúry. Chýba jej odbornosť aj predošlé skúsenosti, uviedla Plaváková

10.5.2024 (SITA.sk) – Ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS) chýba odbornosť, predošlé skúsenosti v kultúre, profesionálny kredit, potrebný prehľad o rezorte, akákoľvek riadiaca skúsenosť a jej schopnosť vôbec diskutovať o návrhoch, ktoré predkladá ona sama alebo poslanci jej „politickej družiny“ – Slovenskej národnej strany.

Uviedla v úvode svojho prejavu poslankyňa Lucia Plaváková (PS) k návrhu na odvolanie ministerky. Pokračovala s tým, že ministerka kultúry nepredstavila žiadnu odbornú víziu rezortu a dehonestuje post, na ktorom pôsobí. Spôsob jej komunikácie je podľa poslankyne urážlivý a nedôstojný voči mnohým i kultúre samotnej.

Rekordný počet podpisov

Rýchlosťou svetla dokázala ministerka Šimkovičová v plnej miere presvedčiť nielen odbornú, ale i laickú verejnosť o svojej nekompetentnosti a nespôsobilosti zastávať svoj úrad. Dôkazom je takmer 190-tisíc podpisov pod výzvou na jej odstúpenie. V rekordnom čase dokázala Šimkovičová presvedčiť rekordný počet ľudí o svojej nespôsobilosti zastávať post ministerky kultúry. Ministerka kultúry vracia svojou rétorikou, krokmi a zámermi rezort kultúry minimálne 30 rokov dozadu. Kultúrnu doménu štátu chápe predovšetkým ako ,kultúru slovenského ľudu´, ktorá má byť ,slovenská a žiadna iná´ a odmieta ,zmiešavanie iných kultúr´,“ uviedla.

Podľa Plavákovej tým dokonale ukazuje, že nechápe ani základnú vec, že práve diverzita, rôznorodosť a zmiešavanie je podstatou napredovania kultúry.

Dôvody na odvolanie Šimkovičovej

Plaváková tvrdí, že dôvodov na odvolanie Šimkovičovej je niekoľko. Prvý sa týka Programového vyhlásenia vlády, časti kultúry, v ktorom vôbec nerieši zásadné problémy slovenskej kultúry.

Medzi ne patria reforma kultúrnej infraštruktúry, digitálny a mediálny i audiovizuálny priestor, viaczdrojové financovanie kultúry, podpora kreatívneho priemyslu, export a internacionalizácia kultúrnych tovarov a služieb či kultúrna diplomacia.

Cieľom konania ministerky nie je zlepšovať a skvalitňovať slovenskú kultúru, ale mocensky ovládnuť dôležité kultúrne inštitúcie a verejnoprávne fondy,“ priblížila Plaváková.

Podnecovanie nenávisti

Ďalším dôvodom je oblasť dezinformácií a podnecovanie nenávisti. Šimkovičová minulý rok v decembri bez udania pádneho dôvodu zrušila výzvu zameranú na boj s dezinformáciami a mediálnu výchovu.

V poradí tretím dôvodom je reforma fondov. Plávaková tvrdí, že cieľom Šimkovičovej a poslancov SNS je ovládnutie výkonných orgánov verejnoprávnych fondov.

Kroky v oblasti RTVS

Ministerku kultúry chce opozícia odvolať aj z dôvodu jej krokov v oblasti verejnoprávnej RTVS a mediálneho prostredia.

Plaváková tvrdí, že Šimkovičová nepodnikla žiadne kroky proti likvidačnému zníženiu rozpočtu pre RTVS, ktorý môže znamenať výrazné obmedzenie verejnoprávneho vysielania na Slovensku i ďalšiu degradáciu médií verejnej služby. Ďalším dôvodom na vyslovenie nedôvery ministerke je snaha o netransparentné výmeny riaditeľov inštitúcií.

Ministerka v januári vydala internú smernicu, ktorou zrušila povinnosť verejných výberových konaní na vedúce pozície v organizáciách podriadených ministerstvu kultúry a verejnoprávnym fondom,“ povedala.

Spolupráca s Ruskom a Bieloruskom

Opozícii prekáža aj ministerkina spolupráca s Ruskom a Bieloruskom či porušenie zákona o ochrane verejného záujmu.

Plaváková tvrdí, že Šimkovičová počas výkonu verejnej funkcie nepretržite poskytuje „záznam svojej podobizne a hlasu na reklamu televízie Slovan“.

Viac k témam: Ministerka kultúry SR, Odvolanie, Programové vyhlásenie vlády
Zdroj: SITA.sk – Šimkovičová dehonestuje post ministerky kultúry. Chýba jej odbornosť aj predošlé skúsenosti, uviedla Plaváková © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko