Tanky T-72 sa na Ukrajinu posielať nebudú. Naď však dohodol, že darujeme a získame niečo iné (video)

Tanky T-72 sa na Ukrajinu posielať nebudú. Naď však dohodol, že darujeme a získame niečo iné (video)

23.8.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 23. augusta 2022, 15:14

Štátni tajomníci ministerstiev obrany SR a Nemecka v utorok podpísali dohodu o získaní 15 kusov nemeckých tankov Leopard 2 a 4. Dohoda zabezpečí, že Slovensko bude môcť odovzdať 30 kusov bojových vozidiel BVP 1 zo záloh Ozbrojených síl SR (OS SR).

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Prvý nemecký tank by mal doraziť na Slovensko ešte tento rok a BVP typu 1 by malo Slovensko poslať na Ukrajinu v priebehu nasledujúcich týždňov. Informovali o tom na tlačovej konferencii minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) a štátny tajomník ministerstva obrany Nemecka Benedikt Zimmer.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Tanky sa Ukrajincom posielať nebudú

Slovensko pošle Ukrajine len pásové vozidlá BVP 1 zo svojich záloh, ale 30 tankov typu T-72 ostáva súčasťou OS SR.

„Tanky T-72 na Ukrajinu sa posielať nebudú. My chceme pomôcť Ukrajine, ale nemôžeme ísť cestou oslabovania vlastnej obranyschopnosti. BVP 1 boli určené v zálohách, tak ich môžeme bez problémov posunúť Ukrajine, lebo už máme zazmluvnené nové pásové vozidlá. My potrebujeme absolútne každý tank, aby sme spoločne s tankmi Leopard 2 a 4 urobili prápor ťažkej mechanizovanej brigády,“ povedal Jaroslav Naď.

Do budúcna plánujú obstarať aj ďalšie kusy

Nemecké tanky majú byť upravené podľa ministra Naďa do plnohodnotného stavu a v rámci dodávky tankov Slovensko dostane aj muníciu, náhradné diely aj zabezpečenie výcviku. Do budúcna plánujú obstarať aj ďalšie nemecké tanky.

„NATO odporúča mať 43, ideálne 53 tankov. My máme 30 kusov T-72. Získaním Leopardov budeme mať celkovo 45 tankov. Nepredpokladám, že v tomto volebnom období pôjdeme do ďalšieho obstarávania tankov, ale predpokladám, že v budúcnosti bude vôľa nahradiť aj 30 kusov T-72 kompatibilnou technikou, ktorú používajú spojenci. My budeme mať prvých 15 Leopardov u nás, tak bude logické, že budú ďalšie Leopardy,“ dodal Naď.

O osude migov ešte nie je rozhodnuté

Minister Naď sa krátko venoval aj otázke ochrany vzdušného priestoru, keďže od 1. septembra preberá ochranu slovenského vzdušného priestoru Poľsko a Česká republika so svojimi nadzvukovými lietadlami F-16 a JAS-39 Gripen z dôvodu odstavenia slovenských bojových lietadiel MIG-29.

„Migy majú svoju finančnú hodnotu. Rokujeme, čo s nimi ďalej. Uvidíme, čo sa nám podarí dohodnúť. Hodnota našich migov je 300-miliónov eur. Buď to niekto kúpi, alebo dostaneme materiálnu náhradu. Zatiaľ nie sme dohodnutí,“ povedal minister obrany.

Viac k témam: bojové vozidlo BVP 1, Minister obrany SR, nemecký tank Leopard, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Tanky T-72 sa na Ukrajinu posielať nebudú. Naď však dohodol, že darujeme a získame niečo iné (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko