Minister Krajniak čelí v parlamente odvolávaniu, mimoriadna schôdza môže byť až do noci (naživo)

Minister Krajniak čelí v parlamente odvolávaniu, mimoriadna schôdza môže byť až do noci (naživo)

3.11.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 3. novembra 19:23

Parlament v stredu od 17.30 rokuje na mimoriadnej schôdzi o odvolaní Milana Krajniaka (Sme rodina) z funkcie ministra práce.

Poslanci schválili procedurálny návrh podpredsedu parlamentu Gábora Grendela (OĽaNO), aby sa rokovalo aj po siedmej večer, až do ukončenia rozpravy, teda schôdza sa môže predĺžiť do noci. Hlasovať o osude Krajniaka sa ale bude až vo štvrtok na riadnej 48. schôdzi.

Do rozpravy sa písomne prihlásili traja poslanci. Ešte pred nimi za navrhovateľov vystúpil Ján Richter (Smer-SD) a stanovisko vládneho kabinetu predniesol podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina). K svojmu odvolávaniu sa vyjadril aj samotný Krajniak.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Návrh predložili poslanci opozície zo strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) spolu s nezaradenými poslancami strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Opozícia návrh okrem iného odôvodnila pravdepodobnou defraudáciou 24 miliónov eur, ktoré Slovensko poslalo zahraničným schránkovým firmám bez reálnych zamestnancov ako pandemickú pomoc.

Zo zneužitia prostriedkov sú podozriví štyria úradníci z úradu práce v Pezinku, ktorí už boli prepustení. Z funkcie ministra Krajniak nemieni odstúpiť. „Myslím, že som urobil všetko, čo som urobiť mohol,“ povedal na októbrovej tlačovej besede. Podľa neho išlo o „chrapúnsky podvod súvisiaci so sfalšovaním listín, podpisov a následnej kontroly“. Tvrdí, že nezlyhala kontrola, ale bola sfalšovaná žiadosť o príspevky, podpis na tejto žiadosti, aj výsledok kontroly.

Krajniakovi opozícia vyčíta aj zodpovednosť za „systematický rozklad základných pilierov sociálneho štátu na Slovensku“. Poukazuje na zásadné oslabenie pracovných práv a nárokov zamestnancov, zásahy do Zákonníka práce, či do nastavenia zvyšovania minimálnej mzdy. Opozícii sa tiež nepáči zrušenie stropu na dôchodkový vek, plošných dotácií na obedy v materských a základných školách, či zmeny v poskytovaní trinásteho dôchodku.

Zlyhanie kontrolného systému pomoci

Návrh skupiny poslancov Smeru-SD a Hlasu-SD v pléne uviedol exminister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter (Smer-SD), ktorý okrem iného uviedol, že rezort práce vedením Krajniaka zanedbalo celý systém kontroly poskytovania Prvej pomoci pre zamestnávateľov.

„Ide o zlyhanie celého kontrolného systému poskytovania pomoci,“ povedal. Upozornil na to, že až 24 miliónov eur mohlo odísť na účty schránkových firiem, ktoré nemajú účtovné závierky a ani žiadne prevádzky.

Tento prípad sa Krajniak podľa Richtera snaží zamiesť pod koberec, keď vinu hádže na štyri úradníčky z úradu práce v Pezinku. „Stále nevieme, či bol niekto za tento podvod obvinený,“ povedal.

Pellegrini volá po predčasných voľbách

Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini na stredajšej tlačovej konferencii uviedol, že odvolávanie člena vlády má vždy efekt, a to preto, aby sa verejnosť dozvedela o jeho zlyhaniach.

Pellegrini zároveň potvrdil, že nezaradení poslanci za stranu Hlas-SD sa na mimoriadnej schôdzi zúčastnia, a to aj v tom prípade, ak bude rokovanie pléna trvať do neskorých nočných hodín. „Aj keď koalícia zvolala túto schôdzu schválne na neskorý čas, keď už ľudia nevenujú takýmto veciam výraznú pozornosť, tak nás neodradia. Plánujeme totiž v pléne vystúpiť so zásadnými prejavmi,“ ozrejmil.

Zopakoval, že najlepším riešením aktuálnej situácie na Slovensku je vypísanie predčasných parlamentných volieb.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister práce sociálnych vecí a rodiny SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Minister Krajniak čelí v parlamente odvolávaniu, mimoriadna schôdza môže byť až do noci (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko