Rusko uznaním separatistických entít na Donbase podľa Korčoka hrubo porušilo medzinárodné právo (video)

Rusko uznaním separatistických entít na Donbase podľa Korčoka hrubo porušilo medzinárodné právo (video)

22.2.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 22. februára, 11:35

Uznaním separatistických entít na Donbase Ruská federácia hrubo porušila medzinárodné právo a svoje medzinárodné záväzky.

Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nom. SaS) s tým, že Rusko popiera vlastné princípy, na ktoré sa odvoláva. Minister zdôraznil, že týmto krokom znemožnilo Rusko mierové rokovania za účelom vyriešenia konfliktu na východe Ukrajiny.

Vyhlásenie Putina považuje za neprijateľné

Za rovnako závažný označil Korčok politický postoj ruského prezidenta Vladimira Putina, podľa ktorého Ukrajina nemá nárok na vlastnú existenciu.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Takéto vyhlásenie považujem za neprijateľné. Svojím rozhodnutím neguje ruský prezident všetky svoje požiadavky týkajúce sa bezpečnosti Ruska, ktoré v ostatných týždňoch komunikoval voči NATO. Nemôžete svoju vlastnú bezpečnosť riešiť na úkor ohrozenia bezpečnosti iného štátu,“ vysvetlil šéf rezortu diplomacie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Korčok chce diplomatické riešenie

Aj v tejto vypätej situácii si treba podľa jeho slov pripomínať, že aj v roku 2014 prišla Ukrajina o časť svojho územia, keď bol anektovaný Krym.

„Tento istý zámer má Ruská federácia aj v súčasnosti, a to aj napriek tomu, že Ukrajina zatiaľ nemôže vstúpiť do NATO. My vôbec nevieme, aké sú pohnútky Ruska a či je to len príprava na niečo ďalšie. Sú to však veci, ktoré nemôžu ostať bez odozvy a ja sa stále prihováram za diplomatické riešenie konfliktu,“ priblížil Korčok s tým, že NATO sa bude voči týmto krokom Ruska brániť.

Mimoriadne zasadnutie v Paríži

Minister zároveň vyjadril nádej, že tieto udalosti budú začiatkom sebareflexie Slovenska. „Veľká časť slovenskej politiky totiž ukázala, že nemá žiadne zábrany vytĺkať politické body na úkor bezpečnosti občanov Slovenska,“ prízvukoval.

Korčok na tlačovej konferencii tiež informoval, že v utorok o 16:00 sa bude v Paríži konať mimoriadne zasadnutie ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ. Slovensko na ňom bude zastupovať štátna tajomníčka rezortu diplomacie Ingrid Brocková.

Na tomto mimoriadnom rokovaní by sa malo prijať politické rozhodnutie o tom, že voči Rusku príde odpoveď v podobe sankcií. Korčok na záver doplnil, že v hre je aj konanie samitu amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena s jeho ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom.

Putin má v úmysle podpísať dekrét

Ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok 21. februára rozhodol uznať nezávislosť samozvanej Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky, ktoré sa nachádzajú vo východnej časti ukrajinského územia a kontrolujú ich proruskí separatisti.

Kremeľ to oznámil vo vyhlásení, na ktoré sa odvoláva spravodajský portál BBC. Putin podľa vyhlásenia povedal lídrom Francúzska a Nemecka, že má v úmysle podpísať dekrét, ktorý regióny uznáva ako nezávislé štáty.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko uznaním separatistických entít na Donbase podľa Korčoka hrubo porušilo medzinárodné právo (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko