Minister Taraba má na krku žalobu pre status o herečke Zuzane Fialovej, podľa mimovládky by mal zvážiť zotrvanie vo vláde

Minister Taraba má na krku žalobu pre status o herečke Zuzane Fialovej, podľa mimovládky by mal zvážiť zotrvanie vo vláde

2.4.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 2. apríla, 15:13

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) žaluje ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nom. SNS) za status o herečke Zuzane Fialovej.  Ako informovali, v utorok 2. apríla ráno podali na Generálnej prokuratúre (GP) trestné oznámenie.

RTVS je bezduchý brak

Reagovali tak na Tarabov status z Veľkonočnej nedele (31. marca), v ktorom minister reagoval na článok o Fialovej zverejnený na portáli Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

„Dnes kresťania slávia najväčší sviatok v roku a naša ružovučká neverejnoprávna televízia v rukách Progresívneho Slovenska, ktorú im ľudia musia platiť z daní, nám na titulke webu RTVS namiesto príbehu o najväčších sviatkoch, predkladajú ‚duchaplný príbeh‘ o Zuzane Fialovej,“ napísal minister v predmetnom statuse (predmetný článok má na portáli RTVS dátum 27. marec 2024, vyplýva z neho, že v relácii RTVS Hit roka, spomínali na Fialovej herecké začiatky – pozn. SITA).

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Taraba pokračoval v statuse vyjadrením, že „táto arogancia k našej kultúre je presne to o čom som hovoril, že RTVS pod vedením súčasného vedenia je bezduchý brak odtrhnutý od slovenskej reality“. Je tiež toho názoru, že verejnoprávny telerozhlas si nezaslúži prostriedky z peňazí daňových poplatníkov a status uzavrel slovami, že to čoskoro poriešia.

Zastala sa jej aj prezidentka

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila podporu herečke Zuzane Fialovej zdieľaním platformy SME TU. Táto platforma uviedla, že po statuse Tarabu sa stala herečka objektom verbálnych útokov na sociálnych sieťach. Platforma dodala, že ponižujúce komentáre spôsobujú bolesť aj opodstatnené obavy o bezpečnosť a na takéto konanie neexistuje ospravedlnenie, a preto ho dôrazne odsudzujú.

„Člen vlády sa na sociálnej sieti dopustil verbálneho útoku a ponižujúcim spôsobom sa vyjadroval o známej herečke. Nepochybne preto, že sa netají svojimi politickými názormi, ktoré sú opačné ako tie ministrove. Odsudzujeme vyjadrenia Tomáša Tarabu a aj spôsob, akým ich formuloval, a vyjadrujeme solidaritu so Zuzanou Fialovou,” vraví riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher.

Rozdúchavanie náboženských vášní

Weisenbacher tiež zdôraznil, že člen vlády, ktorý bol zvolený v demokratických voľbách, by svoje postavenie nemal zneužívať na šírenie nenávisti. Podľa šéfa IĽP nie je ministrom len pre svoje voličstvo, ale pre všetkých občanov, a tomu by malo zodpovedať i jeho správanie.

„Správanie, ktoré Tomáš Taraba predviedol, je nehodné jeho funkcie. Mal by zvážiť zotrvanie vo vláde. Navyše zavádza verejnosť a krivo obviňuje RTVS, ktorá v programovej skladbe počas veľkonočných sviatkov uviedla množstvo kresťanských programov, ako je zjavné z jej webstránky, a ľahké si je overiť. Ministrovi Tarabovi však zjavne ide o rozdúchavanie náboženských vášní a netolerancie, a preto sme sa rozhodli na neho podať trestné oznámenie,“ pokračoval Weisenbacher s tým, že do úvahy prichádzajú viaceré možné skutkové podstaty. Tie aj uviedli v podaní na GP, a to po porade s právnikmi a právničkami.

Na Tarabov status zareagoval aj poslanec parlamentu za Kresťanskodemokratické hnutie František Majerský, podľa neho to, čo počas veľkonočných sviatkov urobil Taraba, nemôže mať v našej spoločnosti miesto.

„Podhodiť herečku Zuzanu Fialovú pred ľudí prakticky s výzvou ‚kopnite si do nej‘ len preto, lebo sa mu nepáčila jedna z titulných fotiek na webe RTVS, je ďaleko za čiarou,“ uviedol Majerský vo svojej reakcii. Je toho názoru, že minister vedel, čo robí, aj čo tým spôsobí.

„Ako spoločnosť musíme odsúdiť všetky druhy násilia, či už fyzické, ale aj psychické. Takéto prejavy nemôžeme tolerovať, ale jasne sa voči nim postaviť,“ zdôraznil poslanec, a poďakoval sa ľuďom, ktorí dali „ministrovi Tarabovi jasne najavo, že takéto prejavy v našej spoločnosti nemajú miesto“.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Prezidentka SR, RTVS Rozhlas a televízia Slovenska, Trestné oznámenie, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Minister Taraba má na krku žalobu pre status o herečke Zuzane Fialovej, podľa mimovládky by mal zvážiť zotrvanie vo vláde © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko