Vo vydieračskej kauze Babylon znalci potvrdili autentickosť nahrávok obžalovaného (video)

Vo vydieračskej kauze Babylon znalci potvrdili autentickosť nahrávok obžalovaného (video)

29.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 29. februára 2024, 12:08

Na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje súdny proces v kauze Babylon týkajúcej sa vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa.

Súd mal v tejto veci pritom už v októbri 2023 vyniesť rozsudok, nakoniec však rozhodol o nutnosti doplniť dokazovanie, ktorého predmetom sú zvukové nahrávky predložené jedným z troch obžalovaných Ľubomírom A.

Znalcami skúmané nahrávky

Podľa znalcov z Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru v Bratislave neboli zistené znaky manipulácie s nahrávkami. Súd preto pripustil ich prehranie v upravenej forme, aby boli zrozumiteľné.

Nahrávky, ktoré znalci skúmali, sa týkajú stretnutí obžalovaného Ľubomíra A. s ďalšími svedkami a tiež s poškodeným podnikateľom, vystupuje v nich aj bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Nahrávky majú podľa obžalovaného dokazovať, ako prebiehali rokovania a aká bola skutočnosť.

Napriek tomu, že záverečné reči už odzneli v novembri 2022, tieto budú na programe opäť po ukončení doplňujúceho dokazovania.

„Vyložene obchodná činnosť“

„Ja som tam žiadne prostriedky nenúkal, bolo to o tom, či sa dá pomôcť, či sa nedá pomôcť, banka, PPA (Pôdohospodárska platobná agentúra) a konsolidovanie vzťahov. Išlo o vnútorné financie Podtatranskej hydiny, aby mal Konkoľ nejaký cashflow, aby mohol ďalej fungovať,“ uviedol k jednej z prehraných nahrávok obžalovaný Ľubomír A.

„Konal som na základe zmluvy o konzultačnej a poradenskej činnosti. Rozhovor bol o tom, ako zákonne pomôcť Konkoľovi. Iniciátorom tejto záležitosti bol pán Makó, ktorý mal kontakty,“ dodal k ďalšej nahrávke obžalovaný s tým, že išlo vyložene o obchodnú činnosť a nešlo o žiadnu korupciu.

Po prehraní nahrávok obhajkyňa obžalovaného Františka P. predložila súdu ešte viacero ďalších návrhov na doplnenie dokazovania. O vypočutie ako svedka Bernarda Slobodníka žiada v rámci doplnenia dokazovania obhajca Ľubomíra A. advokát Ondrej Urban. Dôvodom je podľa neho to, že Slobodník v inej veci vypovedal, že vydierania v kauze Babylon sa mali dopustiť úplne iné, ako obžalované osoby.

Pokračujúce vydieranie

Prokurátor v rámci svojej záverečnej reči v novembri 2022 navrhol pre obžalovaných z obzvlášť závažného zločinu vydierania, legalizácie príjmov z trestnej činnosti a u bývalého šéfa kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Ľubomíra A. aj zo zločinu podplácania úhrnné tresty odňatia slobody 22 rokov pre Ľubomíra A., 21 rokov pre advokáta Františka P. a 20 rokov pre Ľubomíra T.

https://cdnv.sita.sk/sites/34/2024/02/sts-babylon-20240229.mp4

Pre všetkých zároveň prokurátor navrhol prepadnutie ich majetku v prospech štátu a dvojročný ochranný dohľad. Podľa obžaloby obžalovaní v roku 2017 vydierali majiteľa spoločnosti Podtatranská hydina Pavla Konkoľa, ktorý čelil obvineniu z daňovej trestnej činnosti, pričom sa mu vyhrážali väzobným stíhaním, ak im nezaplatí požadovanú finančnú čiastku.

S vydieraním a vyhrážaním údajne pokračovali aj v ďalšom období. Na začiatku procesu v lete 2021 obžalovaní vinu odmietli. Poškodená strana si v procese uplatňuje náhradu škody 1 750 000 eur voči všetkým trom obžalovaným.

Akcia Babylon sa uskutočnila 15. decembra 2020. Medzi pôvodne piatimi zadržanými bol bývalý šéf kontrarozviedky SIS Ľubomír A., ktorý bol vyšetrovaný aj pre údajné obchodovanie s nahrávkami kauzy Gorila. V tejto veci však bolo obvinenie zrušené generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom. Advokáta Františka P. zase predtým stíhali pre extrémizmus.

Viac k témam: Akcia „Babylon“, Extrémizmus, Kauza Gorila, Pojednávanie, Súdy, Vydieranie
Zdroj: SITA.sk – Vo vydieračskej kauze Babylon znalci potvrdili autentickosť nahrávok obžalovaného (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko