Američania pošlú Česku 106 miliónov dolárov, veľmi si cenia ich pomoc Ukrajine

Američania pošlú Česku 106 miliónov dolárov, veľmi si cenia ich pomoc Ukrajine

29.9.2022 (Webnoviny.sk) – Spojené štáty americké poskytnú Českej republike vojenskú pomoc v objeme 106 miliónov dolárov. Ako informuje americké veľvyslanectvo v Česku, 100 miliónov dolárov dostanú v rámci zahraničnej vojenskej spolupráce Foreign Military Financing (FMF), ktorá je súčasťou druhého balíka pomoci pre Ukrajinu schváleného Kongresom.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ostatných šesť miliónov pošle Washington v rámci FMF z fondu boja proti ruskému vplyvu a sú určené na vytvorenie centra kybernetických reakcií. Peniaze majú pomôcť vytvoriť kapacity Česka za účelom odstrašenia a obrany proti rastúcej ruskej hrozbe a tiež doplniť vojenské kapacity, ktoré poskytlo alebo poskytne Ukrajine.

„Česká republika sa ukázala ako jedna z vedúcich krajín v pomoci Ukrajine proti nelegálnej ruskej invázii. Veľmi si ceníme Českú republiku za poskytnutie všetkej techniky a vybavenia z vlastných skladov na obranu Ukrajiny,“ vyjadrila sa americká chargé d’affaires Christina Agor.

České ministerstvo obrany na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter na pomoc reagovalo s vyjadrením, že „finančná podpora zo strany USA určená pre ďalšiu modernizáciu Armády Českej republiky a čiastočnú kompenzáciu našich dodávok materiálu na Ukrajinu je pre nás najmä uznaním, že táto cesta je správna“.

(1 EUR = 0,9565 USD)

Viac k témam: vojenská pomoc
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania pošlú Česku 106 miliónov dolárov, veľmi si cenia ich pomoc Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet