Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa oslavuje 80 rokov, pred blížiacimi sa voľbami sympatizuje s Tuskom

Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa oslavuje 80 rokov, pred blížiacimi sa voľbami sympatizuje s Tuskom

29.9.2023 (SITA.sk) – Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa v deň svojich piatkových 80. narodenín vyhlásil, že podporuje snahu opozičného lídra Donalda Tuska zvrhnúť konzervatívnu poľskú vládu v parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 15. októbra.

Konflikt s EÚ

Wałęsa, ktorého hnutie Solidarita v roku 1989 ukončilo komunistickú vládu v Poľsku, uviedol, že situácia za nacionalistickej vlády strany Právo a spravodlivosť (PiS) je „horšia ako zlá a jediný spôsob záchrany je odstaviť ich od moci“.

Vláda, ktorá sa dostala k moci v roku 2015, sa dostala do konfliktu s Európskou úniou v súvislosti s dodržiavaním zásad právneho štátu a demokratických hodnôt a jej politika v sociálnych otázkach odhalila ostré rozdiely na domácej scéne.

Kaczyńského dobré úmysly

Wałęsa, ktorý je držiteľom Nobelovej ceny za mier, osobne pozná lídra opozičnej Občianskej platformy Tuska aj lídra PiS Jarosława Kaczyńského, ktorý v rokoch 1990 – 1991 pôsobil ako šéf Walesovej prezidentskej kancelárie. Walesa pôsobil ako poľský prezident v rokoch 1990 – 1995.

Wałęsa v rozhovore zverejnenom v piatok na spravodajskom portáli Onet.pl uviedol, že podporuje Tuska, ktorý v minulosti zastával post poľského premiéra i predsedu Európskej rady, pretože ho považuje za „dobrého politika“, ktorý rozumie novej generácii voličov v Poľsku.

Wałęsa podotkol, že si myslí, že Kaczyńského úmysly sú dobré, ale jeho metódy sú deštruktívne a „zostáva sám so svojou diktatúrou“, čo inšpiruje „múdrych ľudí“ v opozícii, aby hľadali lepšie spôsoby.

Viac k témam: Nobelova cena, Nobelova cena za mier, Parlamentné voľby v Poľsku
Zdroj: SITA.sk – Bývalý poľský prezident Lech Wałęsa oslavuje 80 rokov, pred blížiacimi sa voľbami sympatizuje s Tuskom © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet