Česká polícia začala preverovať ministra vnútra, mal porušiť povinnosť pri správe cudzieho majetku

Česká polícia začala preverovať ministra vnútra, mal porušiť povinnosť pri správe cudzieho majetku

8.2.2022 (Webnoviny.sk) – Polícia začala preverovať, či sa český minister vnútra a predseda hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) Vít Rakušan v čase svojho pôsobenia vo funkcii starostu mesta Kolín nedopustil prečinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku. Českej televízii to potvrdil okresný štátny zástupca Milan Hrubý.

Neúčelné využívanie právnych služieb

Prípad sa týka uzatvorenia zmlúv o právnom zastupovaní mesta. Polícia začala preverovanie na základe trestného oznámenia, ktoré na ministra vlani v decembri podala iniciatíva Chcípl PES. Tá k nemu priložila niekoľko zmlúv o právnom zastúpení, ktoré mesto Kolín uzavrelo s advokátmi a advokátskymi kanceláriami, a upozornila, že sa ich predmety prekrývajú.

Podľa iniciatívy je využívanie právnych služieb zo strany mesta v sume približne dva milióny korún bez DPH ročne neúčelné a nehospodárne.

Náklady sa podľa Rakušana znížili

Rakušan, ktorý bol starostom Kolína v rokoch 2010 – 2019, na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter na situáciu reagoval s tvrdením, že „trestné oznámenie môže podať ktoľkovek na kohokoľvek“ a iniciatíva vo „svojom boji proti vláde využíva aj úplné nezmysly“.

Za môjho pôsobenia v úlohe starostu sa náklady na právne služby znížili z 10 miliónov korún ročne na 2 milióny. Som pripravený akékoľvek podozrenie presvedčivo vyvrátiť počas podania vysvetlenia, k čomu ma Polícia ČR určite čoskoro vyzve. Zatiaľ sa tak nestalo,“ napísal tiež minister.

Viac k témam: Český minister vnútra
Zdroj: Webnoviny.sk – Česká polícia začala preverovať ministra vnútra, mal porušiť povinnosť pri správe cudzieho majetku © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet