Chorvátsko pristúpilo k ďalšiemu uvoľneniu opatrení, pripravuje sa na letnú turistickú sezónu

Chorvátsko pristúpilo k ďalšiemu uvoľneniu opatrení, pripravuje sa na letnú turistickú sezónu

26.5.2021 (Webnoviny.sk) – Chorvátsko pristúpilo k ďalšiemu zmierňovaniu pandemických opatrení, ktoré začnú platiť v piatok 28. mája. Ako uvádza web jutarnji.hr, uvoľňovanie obmedzení sa týka predovšetkým zvýšenia povoleného počtu osôb na verejných zhromaždeniach a obsluhovania návštevníkov reštaurácií, barov či krčiem aj v interiéroch.

S blížiacou sa letnou turistickou sezónou sa Chorvátsku darí dostať pod kontrolu ochorenie COVID-19. V priebehu ostatných 24 hodín zaznamenali 538 nových prípadov, pričom ešte približne pred dvomi týždňami pri Jadrane evidovali aj dvojtisícové denné prírastky.

Predĺžili večierku

„Za prvé tri dni tohto týždňa sme mali 935 prípadov a za prvé tri dni minulého týždňa to bolo 1607. V priebehu týždňa tak nastal pokles o 41,8 percenta,“ povedal šéf ústredia civilnej ochrany Davor Božinovič, ktorý dodal, že miera infikovanosti na 100-tisíc obyvateľov za obdobie 14 dní je necelých 200 prípadov a Chorvátsku patrí v počte infekcií v rebríčku EÚ 16. priečka.

Viac o téme: Koronavírus

Po novom sa bude môcť na verejných akciách a zhromaždeniach zúčastniť až 100 ľudí, dosiaľ sa mohlo zísť nanajvýš 25 osôb. Spomenuté akcie a zhromaždenia sa budú môcť konať najneskôr do 23:00 namiesto doterajšej desiatej večernej hodiny.

Vychádzajú v ústrety aj deťom

Prevádzkovatelia reštaurácií, barov, krčiem, kaviarní a cukrární budú môcť od piatku za dodržania prísnych opatrení obsluhovať zákazníkov aj v interiéri. O otvorení nočných klubov či zrušení povinnosti nosenia rúšok sa zatiaľ neuvažuje.

Chorvátsko vychádza v ústrety aj deťom, ktoré majú povinnosť testovať sa. Tá sa dosiaľ vzťahovala na deti od 7 rokov, nové pravidlá však stanovujú, že v prípade maloletých cestujúcich s rodičmi disponujúcimi dokladom o očkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 alebo negatívnym testom sa táto hranica posúva na 12 rokov.

Viac k témam: bezpečnostné opatrenia, cestovanie, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Chorvátsko pristúpilo k ďalšiemu uvoľneniu opatrení, pripravuje sa na letnú turistickú sezónu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet