Egypt pohrozil Netanjahuovi pozastavením mierovej dohody, ak Izrael pošle armádu do Rafahu

Egypt pohrozil Netanjahuovi pozastavením mierovej dohody, ak Izrael pošle armádu do Rafahu

11.2.2024 (SITA.sk) – Egypt pohrozil, že pozastaví platnosť svojej mierovej dohody s Izraelom, ak Jeruzalem pošle armádu do husto osídleného palestínskeho mesta Rafah pri egyptských hraniciach.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Podľa Káhiry by boje v Rafahu mohli viesť k zatvoreniu hlavnej zásobovacej trasy. Uviedli to v nedeľu dvaja egyptskí predstavitelia a západný diplomat.

Hrozba pozastavenia Dohody z Camp Davidu, ktorá je už takmer pol storočia základom regionálnej stability, prišla po tom, ako izraelský premiér Benjamin Netanjahu povedal, že vyslanie vojakov do Rafahu je nevyhnutné pre dosiahnutie víťazstva v už štyri mesiace trvajúcej vojne proti palestínskej militantnej organizácii Hamas.

Do Rafahu utiekla viac ako polovica 2,3-miliónovej populácie Pásma Gazy a je natlačená v stanových táboroch pri egyptských hraniciach. Egypt sa obáva masového prílevu státisícov palestínskych utečencov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Mierová dohoda, Pásmo Gazy
Zdroj: SITA.sk – Egypt pohrozil Netanjahuovi pozastavením mierovej dohody, ak Izrael pošle armádu do Rafahu © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet