Izrael zrušil povolenie na evakuáciu cudzincov z Pásma Gazy dve hodiny pred jej spustením

Izrael zrušil povolenie na evakuáciu cudzincov z Pásma Gazy dve hodiny pred jej spustením

15.10.2023 (SITA.sk) – Izraelské ministerstvo zahraničných vecí v sobotu dve hodiny pred plánovanou evakuáciou cudzincov z Pásma Gazy zrušilo takéto povolenie z neznámych dôvodov.

Ako referuje web Ukrajinská pravda, vyhlásil to ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

Jediný priechod do Egypta

Viaceré médiá predtým informovali, že Spojené štáty, Izrael a Egypt dosiahli dohodu, ktorá umožní cudzím štátnym príslušníkom v Pásme Gazy opustiť tento región.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Dohoda stanovila, že cudzinci v Pásme Gazy budú môcť v sobotu popoludní odísť do Egypta cez kontrolný bod v Rafahu.

Lubinec tvrdí, že hraničný priechod v Rafahu je v podstate jediný, ktorý možno použiť na evakuáciu civilného obyvateľstva a občanov cudzích krajín, aby mohli vstúpiť do Egypta.

Dve hodiny pred začiatkom evakuácie izraelské ministerstvo zahraničných vecí z neznámych dôvodov oznámilo, že nezaručuje bezpečnosť a toto povolenie ruší. Protestnú nótu údajne plánuje poslať viacero krajín.

Ľudské štíty

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás údajne v telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom vylúčil presun Palestínčanov z Pásma Gazy, a to napriek tomu, že Izrael pripravuje koordinovanú ofenzívu v Pásme Gazy s využitím vzdušných, pozemných a námorných síl.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková podľa webu Deutsche Welle vyhlásila, že militantné hnutie Hamas „zajalo ako rukojemníkov celé obyvateľstvo“ Pásma Gazy.

„Hamas sa teraz zabarikáduje za ešte nevinnejšími ľuďmi a používa ich ako štít v Pásme Gazy. Ich tunely, ich sklady zbraní a veliteľské centrá sú zámerne umiestnené v obytných budovách, supermarketoch a univerzitách. Možno aj v nemocniciach,“ povedala Baerbocková.

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt
Zdroj: SITA.sk – Izrael zrušil povolenie na evakuáciu cudzincov z Pásma Gazy dve hodiny pred jej spustením © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet