Litva zatvára ďalšie dva priechody na hraniciach s Bieloruskom, od marca uzavrie Lavoriškės a Raigardas

Litva zatvára ďalšie dva priechody na hraniciach s Bieloruskom, od marca uzavrie Lavoriškės a Raigardas

21.2.2024 (SITA.sk) – Litva od marca zatvorí ďalšie dva z jej šiestich priechodov na hraniciach s Bieloruskom v čase zvýšeného napätia medzi krajinami. Po zatvorení priechodov Lavoriškės a Raigardas bude všetka doprava presmerovaná do dvoch posledných otvorených priechodov Medininkai a Šalčininkai. Vláda sa zároveň rozhodla zastaviť pohyb chodcov a cyklistov cez posledné dva zostávajúce priechody.

Napätie na litovsko-bieloruských hraniciach sa vystupňovalo po tom, čo Bielorusko prijalo tisícky ruských žoldnierov. Tiež ho vinia z pretláčania migrantov z Afriky a Blízkeho východu do Európy napriek tomu, že na hraniciach vznikli rôzne bariéry.

Litovská ministerka vnútra Agnė Bilotaitė povedala novinárom, že stredajšie rozhodnutie podnietili riziká súvisiace „so zvýšenými aktivitami bieloruských spravodajských a bezpečnostných služieb proti Litve a našim občanom“.

„Na kontrolu tokov, zabránenie pašovaniu, zabezpečenie medzinárodných sankcií a zníženie rizík bezpečnosti dopravy sú potrebné veľké zdroje,“ dodala. Ministerstvo vnútra avizovalo, že tiež plánujú postupne znížiť počet povolení vydaných bieloruským a litovským dopravcom prevádzkujúcim pravidelné medzinárodné autobusové služby.

Viac k témam: litovsko-bieloruské hranice, Zatvorenie hraníc
Zdroj: SITA.sk – Litva zatvára ďalšie dva priechody na hraniciach s Bieloruskom, od marca uzavrie Lavoriškės a Raigardas © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet