Matka a svokra Alexeja Navaľného prišli položiť kvety na jeho hrob, polícia kontroluje situáciu na cintoríne

Matka a svokra Alexeja Navaľného prišli položiť kvety na jeho hrob, polícia kontroluje situáciu na cintoríne

2.3.2024 (SITA.sk) – Matka a svokra zosnulého ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, ako aj ďalší smútiaci, v sobotu prišli položiť kvety na jeho hrob, kam ho pred dňom pochovali. Polícia na cintoríne v Moskve udržiava zvýšenú prítomnosť, ale situácia je pokojná, informovala ruská nezávislá televízia Dožď.

„Polícia necháva tých, ktorí sa chcú s politikom rozlúčiť, prejsť a nikoho nenáhli,“ uviedla na komunikačnej platforme Telegram, pričom citovala jedného zo svojich čitateľov na mieste.

Zničili spontánne pamätníky

Televízia tiež informovala o tom, že v niekoľkých ruských mestách zničili „spontánne pamätníky“ Navaľnému. Odstránili ich napríklad v Petrohrade či Voroneži.

Tisícky ľudí sa v piatok pod prísnym policajným dohľadom rozlúčili s Navaľným. Davy ľudí pri kostole a cintoríne skandovali slogany na podporu Navaľného a proti ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi a jeho vojne na Ukrajine.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Stovky ľudí prišli na pohreb Alexeja Navaľného (fotografie)

Zatkli desiatky ľudí

Polícia proti nim nezakročila, no naprieč Ruskom zatkli v súvislosti Navaľného pohrebom najmenej 106 ľudí, uviedla ľudskoprávna skupina OVD-Info, ktorá monitoruje politické zatýkanie a poskytuje právnu pomoc. Väčšinu z nich podľa nej zastavili pri pokuse položiť kvety k pamätníkom venovaným obetiam sovietskych represií.

Alexej Navaľnyj zomrel v piatok 16. februára v arktickej trestaneckej kolónii, kde ho držali na základe politicky motivovaných odsúdení. Podľa jeho manželky Julije ho zabili na rozkaz ruského vodcu Vladimira Putina.

Viac k témam: Pohreb
Zdroj: SITA.sk – Matka a svokra Alexeja Navaľného prišli položiť kvety na jeho hrob, polícia kontroluje situáciu na cintoríne © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet