Na Mount Evereste sa malo koronavírusom nakaziť najmenej 100 ľudí, Nepál to popiera

Na Mount Evereste sa malo koronavírusom nakaziť najmenej 100 ľudí, Nepál to popiera

22.5.2021 (Webnoviny.sk) – Na Mount Evereste sa nakazilo koronavírusom najmenej 100 horolezcov a členov pomocného štábu, tvrdí odborný horolezecký sprievodca. Rakúšan Lukas Furtenbach uviedol, že jeho odhad sa zakladá na potvrdeniach od záchranných pilotov, poskytovateľov poistenia, lekárov či lídrov expedícií.

Videl chorých ľudí v základnom tábore

Je to prvý komplexnejší odhad situácie na najvyššej hore sveta, kde nepálski predstavitelia popierajú klaster prípadov ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Furtenbach sa v sobotu v Káthmandu rozprával s agentúrou The Associated Press (AP), týždeň po tom, čo zastavil svoju expedíciu na Mount Everest pre obavy z vírusu. Jeden z jeho zahraničných sprievodcov a šesť nepálskych šerpov podľa neho mali pozitívne testy na koronavírus. Tiež videl chorých ľudí v základnom tábore a počul, ako ľudia kašlú vo svojich stanoch.

Vlani boli výstupy zrušené

Počas tohtoročnej sezóny dostalo v Nepále povolenia na výstup na Mount Everest 408 zahraničných horolezcov, ktorým pomáha niekoľko stoviek šerpov a pomocný štáb. Tí sa nachádzajú v základnom tábore už od apríla. Koncom apríla mal v základnom tábore ako prvý pozitívny test na koronavírus horolezec z Nórska.

Horolezecká sezóna sa skončí na konci mája. Vlani boli výstupy na Mount Everest pre pandémiu zrušené.

V Nepáli v piatok potvrdili 8 607 nových prípadov nákazy koronavírusom a 177 súvisiacich úmrtí. Celkovo v krajine evidujú už viac ako 497-tisíc prípadov a 6 024 úmrtí.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Mount Everest
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Mount Evereste sa malo koronavírusom nakaziť najmenej 100 ľudí, Nepál to popiera © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet