Poľský prezident Duda znova udelí milosť dvom politikom, ktorých zatkla polícia. Pôvodnú milosť zrušil najvyšší súd

Poľský prezident Duda znova udelí milosť dvom politikom, ktorých zatkla polícia. Pôvodnú milosť zrušil najvyšší súd

11.1.2024 (SITA.sk) – Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok oznámil, že plánuje znova udeliť milosť dvom politikom, ktorých v utorok zatkla polícia v prezidentskom paláci, kde boli po väčšinu dňa pod ochranou.

Prípad bývalého ministra vnútra Mariusza Kamińského a jeho námestníka Macieja Wąsika je v centre potýčky medzi novou proeurópskou poľskou vládou a jej konzervatívnou predchodkyňou, ktorej je prezident spojencom.

Milosť žiadali manželky

Kamińského a Wąsika odsúdili za zneužitie moci za činy v roku 2007 a Duda ich v roku 2015 omilostil.

Najvyšší súd v Poľsku však vlani v júni rozhodol, že milosť je neplatná, pretože ju Duda udelil počas odvolacieho konania mužov, a teda predtým, než usvedčenie bolo konečné. V decembri politikov odsúdili na dva roky väzenia.

Duda dlho trval na tom, že jeho prezidentská milosť v roku 2015 bola platná a nie je nutné mužov znova omilostiť. Vo štvrtok však oznámil, že začína proces udelenia milosti Kamińského a Wąsika na žiadosť ich manželiek.

Jeho oznámenie prišlo krátko pred protestom bývalej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), ktorý zvolala na obranu demokracie a slobodných médií.

PiS už neovláda štátne médiá

Protest vyvolalo zatknutie spomenutých politikov aj to, že vláda premiéra Donalda Tuska prevzala kontrolu nad štátnou televíziou, rozhlasom a tlačovou agentúrou PAP, ktoré PiS premenila na nástroje propagandy proti svojim kritikom.

Agentúra AP pripomína, že počas osemročnej vlády PiS sloboda médií v Poľsku značne klesla.

Protest je zase naplánovaný na rovnaký deň, čo komora najvyššieho súdu, ktorá je pod kontrolou PiS, potvrdila výsledok októbrových parlamentných volieb. Voľby mali rekordnú účasť 74 percent a dali moc koalícii strán, ktoré sú v opozícii s PiS.

Tuskova koalícia sa ujala moci v decembri a sľúbila, že zvráti zmeny, ktoré PiS, zaviedla v súdnictve, verejnoprávnych médiách a štátnej službe, ktoré podľa Európskej komisie a ďalších medzinárodných orgánov oslabili právny štát v Poľsku.

Viac k témam: Poľský prezident
Zdroj: SITA.sk – Poľský prezident Duda znova udelí milosť dvom politikom, ktorých zatkla polícia. Pôvodnú milosť zrušil najvyšší súd © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet