NAKA obvinila Balciara, Gučíka a zaistila zlato aj milióny eur. Hamran povedal o akcii „Vírus“ viac (video)

NAKA obvinila Balciara, Gučíka a zaistila zlato aj milióny eur. Hamran povedal o akcii „Vírus“ viac (video)

19.9.2023 (SITA.sk) –

aktualizované 19. septembra, 12:49

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok zadržala v rámci akcie Vírus na viacerých miestach Slovenska 17 osôb. Akcia súvisí s páchaním ekonomickej trestnej činnosti v rámci Vojenského spravodajstva (VS).

Nákupom predražených obranných technológií v rokoch 2013 až 2020 bola spôsobená škoda najmenej 74 miliónov eur. Ako informoval na tlačovej konferencii policajný prezident Štefan Hamran, 13 ľudí je obvinených a štyria sú podozriví.

Dve osoby sa zdržiavajú v zahraničí, kde pracujú. Vykonáva sa šesť domových prehliadok a jedna prehliadka iných priestorov.

Hrozí im od 10 do 20 rokov

Obvinený je bývalý riaditeľ VS v rokoch 2013 – 2016 Ľubomír S., ďalej bývalý riaditeľ VS v rokoch 2016 – 2020 Ján B., bývalý vysoký funkcionár Vojenského obranného spravodajstva Daniel J., člen predstavenstva obvinenej obchodnej spoločnosti Tomáš S., bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal G., účtovník Edmund P. a tiež bývalý prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Martin K. Ján B. zatiaľ nie je zadržaný, ostatní áno.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obvinení sú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, kde je trestná sadzba 10 až 15 rokov a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti s trestnou sadzbou 12 až 20 rokov.

Medzi obvinenými sú aj „biele kone“

„Sme pevne presvedčení, že tie dôkazy, ktoré sa podarilo polícii zadokumentovať, budú postačujúce na to, aby sme tento prípad dostali pre nestranný a nezávislý súd,“ povedal policajný prezident.

Ďalších deväť obvinených osôb sú tzv. biele kone, teda ľudia, ktorí si na svoje bankové účty prevádzali finančné výnosy z trestnej činnosti. Tie ďalej odovzdávali ďalším osobám v korupčnej schéme.

Ďalšie štyri osoby boli zadržané ako podozrivé, zatiaľ sú bez obvinenia. Polícia obvinila aj dve firmy s iniciálkami F.T., a.s. a S.A., s.r.o.

Peniaze skončili na rôznych účtoch

Ekonomická trestná činnosť vo Vojenskom spravodajstve fungovala podľa slov prokurátora Špeciálnej prokuratúry SR Ondreja Repu takým spôsobom, že slovenská obchodná spoločnosť za vyše 200 miliónov eur eur od štátu nakupovala majetok zo zahraničia, ktorý však kúpila za výrazne nižšiu, až polovičnú cenu.

„Rozdiel sumy však nie je vrátený späť do sféry štátu, ale putuje ďalej na rôzne bankové účty, alebo zostáva priamo v tejto spoločnosti. Táto spoločnosť nemá žiadne reálne ekonomické opodstatnenie a dá sa povedať, že je to prostredník, ktorý sa vyskytuje aj v prípadoch daňovej kriminality,“ povedal Repa.

Zlato, whiskey, aj štvorizbové byty

V rámci akcie Vírus polícia zaistila 101 utajovaných listín so stupňom utajenia „vyhradené“ alebo „dôverné“, investičné zlato a investičné mince, finančnú hotovosť vo výške 326-tisíc eur, ako aj fľašu limitovanej série škótskej whiskey v hodnote 26-tisíc eur.

Zaistila tiež peniaze na osobných účtoch v dvoch bankách vo výškach 1,1 milióna eur a šesť miliónov eur, financie na účte obvinenej právnickej osoby v hodnote päť miliónov eur, štvorizbový byt v Bratislave v odhadovanej hodnote 400-tisíc eur, štvorizbový byt v Prahe za pol milióna eur a podiely v obchodnej spoločnosti v celkovej výške 600-tisíc eur.

Samotný vyšetrovací spis má 2 700 strán, prílohy k nemu majú 3 700 strán a utajované prílohy tvoria 915 strán. Uznesenie o vznesení obvinenia má 82 strán. Polícia vypočula 25 svedkov.

Niektoré výsluchy svedkov v zahraničí mohli byť vykonané až v júli tohto roka. Hamran podotkol, že výpočet spôsobenej škody ešte nemusí byť konečný.

Vo vyšetrovaní kauzy im bolo bránené

Trestné stíhanie v týchto podozreniach bolo začaté ešte 19. augusta 2022. Polícia urobila 8. marca tohto roku päť domových prehliadok a štyri prehliadky iných priestorov a zadržala štyri osoby, ktoré po vypočutí prepustila na slobodu. Ďalšie zadržiavanie zo strany NAKA prišlo v utorok. Vyšetrovanie trvalo dlhšie obdobie aj z dôvodu, že Vojenské spravodajstvo odmietlo poskytnúť potrebné dokumenty s odôvodnením, že ide o utajované skutočnosti.

„Nielen nám bolo bránené vo vyšetrovaní tejto kauzy, ale podobné skúsenosti mali aj kolegovia z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Ich kontrola bola ukončená spôsobom, že nenadobudli uistenie, že sa v rámci VS zaobchádza zákonne, hospodárne a efektívne so zverenými finančnými prostriedkami zo štátneho rozpočtu a so zvereným majetkom,“ povedal Harman.

Dodal, že tieto zistenia pokladal NKÚ za natoľko závažné, že ich odstúpil orgánom činným v trestnom konaní.

„Čoho sa chytí NAKA, tam vidíme korupciu obrovských rozmerov práve z obdobia rokov 2013 – 2010, kde polícia zlyhala na plnej čiare a máme zadokumentované aj iné prípady, kde sa priamo podielali vysokopostavení policajní funkcionári a funkcionári štátnych orgánov na korupčných trestných činoch,“ uzavrel Hamran.

Viac k témam: Ekonomická trestná činnosť, Krimi, obranné technológie, Policajný prezident, Verejné obstarávanie, Zásah NAKA
Zdroj: SITA.sk – NAKA obvinila Balciara, Gučíka a zaistila zlato aj milióny eur. Hamran povedal o akcii „Vírus“ viac (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet