Putin sa vyhráža útokmi na krajiny, ktoré vojensky pomáhajú Ukrajine. Mohli by sa Rusi uchýliť k použitiu jadrových zbraní?

Putin sa vyhráža útokmi na krajiny, ktoré vojensky pomáhajú Ukrajine. Mohli by sa Rusi uchýliť k použitiu jadrových zbraní?

6.6.2024 (SITA.sk) – Ruský vodca Vladimir Putin vyhlásil, že Rusko môže rozmiestniť zbrane s dlhým doletom do rôznych častí sveta s cieľom začať útoky na „citlivé“ zariadenia v krajinách, ktoré zásobujú Ukrajinu zbraňami.

Rozhodnutie USA a Nemecka

Šéf Kremľa počas stredajšieho stretnutia so zástupcami médií v Petrohrade tiež potvrdil pripravenosť Moskvy použiť jadrové zbrane, ak bude vnímať ohrozenie svojej suverenity.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Nedávne kroky Západu podľa Putina ešte viac podkopú medzinárodnú bezpečnosť a mohli by viesť k „veľmi vážnym problémom“. „To by znamenalo ich priame zapojenie do vojny proti Ruskej federácii a vyhradzujeme si právo konať rovnakým spôsobom,“ dodal Putin.

Spojené štáty a Nemecko nedávno povolili Ukrajine zasiahnuť niektoré ciele na ruskej pôde zbraňami dlhého doletu, ktoré dodávajú Kyjevu.

O ruskej jadrovej doktríne

Putin tvrdil, že použitie niektorých zbraní dodaných Západom zahŕňa vojenský personál týchto krajín, ktorý riadi rakety a vyberá ciele, a preto povedal, že Moskva môže inde vo svete podniknúť „asymetrické“ kroky. Americká armáda uviedla, že nekontroluje rakety, ktoré poskytuje Ukrajine, ani ciele.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v júni 2024 (fotografie)

„Ak považujú za možné dodať takéto zbrane do bojovej zóny, aby mohli zaútočiť na naše územie a spôsobiť nám problémy, prečo nemáme právo dodávať zbrane rovnakého typu do niektorých oblastí sveta, kde ich môžu použiť na začatie úderov na citlivé zariadenia krajín, ktoré to robia Rusku? Budeme o tom premýšľať,“ poznamenal Putin.

Na otázku, či by sa Rusko mohlo uchýliť k použitiu jadrových zbraní, Putin odpovedal, že podmienky na použitie tohto arzenálu sú jasne stanovené v bezpečnostnej doktríne Moskvy. „Z nejakého dôvodu veria na Západe, že Rusko to nikdy nepoužije,“ povedal. „Pozrite sa, čo je tam napísané,“ povedal o ruskej jadrovej doktríne. „Ak niekoho konanie ohrozuje našu suverenitu a územnú celistvosť, považujeme za možné využiť všetky prostriedky, ktoré máme k dispozícii.“

Viac k témam: Jadrové zbrane, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Vojenská pomoc Ukrajine, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Putin sa vyhráža útokmi na krajiny, ktoré vojensky pomáhajú Ukrajine. Mohli by sa Rusi uchýliť k použitiu jadrových zbraní? © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet