Rusko posunulo vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“, pozornosť zameralo na NATO a Západ

Rusko posunulo vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“, pozornosť zameralo na NATO a Západ

27.1.2023 (Webnoviny.sk) – Rusko posunulo svoju vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“ nerozlišujúcimi útokmi proti civilistom a nevojenským cieľom, konštatoval vysoký predstaviteľ Európskej únie (EÚ) s tým, že kroky Moskvy viedli k rozhodnutiu Nemecka a Spojených štátov poslať Ukrajine moderné tanky.

Generálny tajomník Európskej služby pre vonkajšiu činnosť Stefano Sannino sa tak vyjadril počas tlačovej konferencie v Tokiu, ktorá bola súčasťou jeho ázijsko-tichomorskej zahraničnej cesty.

Útoky na civilistov

Sannino obhajoval nemecké a americké dodávky vojenského vybavenia Ukrajine a kritizoval ruského vodcu Vladimira Putina za to, že vedie vojnu proti Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Západu. Putin sa teraz podľa neho „posunul od konceptu špeciálnej operácie ku konceptu vojny proti NATO a Západu“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dodávky tankov z Nemecka a Spojených štátov podľa jeho slov majú pomôcť Ukrajincom brániť sa, nie z nich spraviť útočníkov. „Myslím, že tento najnovší vývoj v zmysle dodávok zbraní je len vývojom situácie a spôsobu ako Rusko začalo posúvať vojnu na inú úroveň,“ vyjadril sa Sannino a dodal, že Rusko bez rozdielu útočí na civilistov a mestá a nie len na vojenské ciele.

Desiatky ťažkých zbraní

EÚ vojnu neposúva na inú úroveň, len „dáva možnosť zachrániť životy a umožniť Ukrajincom, aby sa bránili proti týmto barbarským útokom“, skonštatoval.

Nemecko a Spojené štáty v stredu oznámili, že pošlú na Ukrajinu pokročilé tanky, čo predstavuje prvé štádium koordinovanej snahy Západu poskytnúť desiatky ťažkých zbraní, ktoré by mohli podľa ukrajinských vojenských veliteľov pomôcť pri protiofenzívach, znížiť počet obetí a tiež pomôcť obnoviť klesajúce zásoby munície.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Spojené štáty podľa prezidenta Joea Bidena dodajú 31 tankov M1 Abrams a Nemecko prispeje 14 tankmi Leopard 2 z vlastných zásob a zároveň povolí iným krajinám, aby tanky nemeckej výroby tiež poslali na Ukrajinu.

Viac k témam: Americký prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko posunulo vojnu proti Ukrajine na „novú úroveň“, pozornosť zameralo na NATO a Západ © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet