Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať

Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať

3.4.2021 (Webnoviny.sk) – Rozmiestňovanie ruských vojsk poblíž ukrajinského územia znepokojuje Organizáciu Severoatlantickej zmluvy (NATO). Moskva zároveň vyslala smerom k NATO varovný signál pred poskytnutím akejkoľvek vojenskej pomoci Ukrajine. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Ukrajine vyslovil podporu aj Biden

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že ak by NATO podala Ukrajine „pomocnú ruku“, Rusko prijme „ďalšie opatrenia“. Okrem toho obvinil ukrajinské sily s organizovania „provokácií“na východe Ukrajiny, kde sa krehké prímerie porušuje prakticky denne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij, ktorému v piatkovom telefonáte vyslovil podporu aj americký prezident Joe Biden, poznamenal, že „vojenské cvičenia a možné provokácie pozdĺž hranice sú tradičné ruské hry“. Nadviazal naňho minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, ktorý pre BBC povedal, že ruská armáda sa zhromažďuje na troch miestach – na severnej hranici medzi Ukrajinou a Ruskom, pozdĺž východnej hranice a „tiež na nelegálne okupovanom Kryme“.

Pohyb armády nepredstavuje hrozbu

Kuleba zároveň zdôraznil, že Ukrajina sa neusiluje o žiadnu eskaláciu napätia. „Nepotrebujeme vojnu,“ podotkol. Podľa ukrajinskej strany sa pozdĺž východnej hranice s Ruskom a na Kryme nachádza asi 20 až 25-tisíc vojakov. Ruskí predstavitelia to dosiaľ nepotvrdili ani neposkytli žiadne presné čísla.

Podľa Peskova by pohyb ruskej armády nemal nikoho znepokojovať a pre nikoho nepredstavuje žiadnu hrozbu. „Ruská federácia presúva svoje ozbrojené sily na svojom území podľa vlastného uváženia,“ dodal hovorca Kremľa.

Viac k témam: hranice, ruská armáda
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko rozmiestňuje vojská okolo hraníc s Ukrajinou, podľa hovorcu Kremľa by to nemalo nikoho znepokojovať © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet