UNESCO odporučilo zaradiť Benátky na zoznam svetového kultúrneho dedičstva lokalít v ohrození

UNESCO odporučilo zaradiť Benátky na zoznam svetového kultúrneho dedičstva lokalít v ohrození

6.8.2023 (SITA.sk) – Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) odporučila zaradiť talianske Benátky na zoznam svetového dedičstva v ohrození.

Výnimočná univerzálna hodnota

Vyzvala pritom taliansku vládu, aby „zaistila maximálne odhodlanie“ riešiť „dlhodobé problémy“ v Benátkach, ktoré už roky zápasia s príliš veľkým množstvom turistov a dôsledkami klimatickej zmeny, ako sú záplavy a sucho. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Benátky sú jednou z 1157 lokalít Svetového dedičstva UNESCO, ktoré majú vďaka svojej kultúrnej alebo prírodnej ponuke „výnimočnú univerzálnu hodnotu“. Ich zaradenie na zoznam dedičstva v ohrození odporučil poradný orgán UNESCO v jeho predbežnej agende pred 45. zasadnutím Výboru pre svetové dedičstvo, ktoré sa v septembri uskutoční v saudskoarabskom Rijáde.

Nastal však významný pokrok

Návrh uznesenia tvrdí, že nenastal „významný pokrok v riešení pretrvávajúcich a zložitých problémov týkajúcich sa najmä masového turizmu, rozvojových projektov a klimatickej zmeny“. Tieto problémy spôsobujú Benátkam „devastáciu a poškodenie stavebných štruktúr a mestských oblastí, degradujú kultúrnu a sociálnu identitu nehnuteľností a ohrozujú integritu ich kultúrnych, environmentálnych a krajinných atribútov a hodnôt,“ uvádza tiež dokument.

Televízia SkyTG24 uviedla, že zástupcovia mesta sa vyjadrili, že si návrh UNESCO prečítajú a budú o ňom diskutovať s vládou, ktorá je zmluvnou stranou, s ktorou organizácia spolupracuje.

Viac k témam: Benátky, Klimatická zmena, Svetové dedičstvo UNESCO
Zdroj: SITA.sk – UNESCO odporučilo zaradiť Benátky na zoznam svetového kultúrneho dedičstva lokalít v ohrození © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet