Vyšetrovanie po 50 rokoch ukázalo, že desať obetí masakra v Ballymurphy bolo nevinných

Vyšetrovanie po 50 rokoch ukázalo, že desať obetí masakra v Ballymurphy bolo nevinných

11.5.2021 (Webnoviny.sk) – Desať ľudí, ktorých pred takmer 50 rokmi v západnom Belfaste zabila britská armáda, bolo „úplne nevinných„. Podľa spravodajského portálu BBC to odhalilo najnovšie súdne vyšetrovanie.

Vyšetrovanie, ktoré sa začalo v novembri 2018, preverovalo úmrtia v oblasti Ballymurphy a okolí z augusta 1971. Medzi obeťami boli i kňaz snažiaci sa pomôcť zraneným a matka ôsmich detí. Koroner konštatoval, že deväť z desiatich obetí zabila armáda. Kto zabil desiatu obeť, Johna McKerra, nedokázali presne určiť.

Sudkyňa Keeganová, ktorá svoje zistenia predniesla počas viac ako dvoch hodín, konštatovala, že úmrtia sa udiali počas Konfliktu v Severnom Írsku, v „mimoriadne napätom a zložitom prostredí„. Uzavrela však, že „je úplne jasné, že všetci mŕtvi v sérii vyšetrovaní boli úplne nevinní„.

Úmrtia vyšetrovali už aj v roku 1972, no vtedy tak robili v každom prípade samostatne a neuzavreli ich. Nové vyšetrovanie sa pozrelo na všetky obete dokopy.

Súd si vypočul takmer 100 dní dôkazov od viac ako 150 svedkov. Medzi nimi bolo viac ako 60 bývalých vojakov, viac ako 30 civilistov a expertov na balistiku či patológiu.

Podľa severoírskej ministerky spravodlivosti Naomi Long museli rodiny obetí „príliš dlho a príliš ťažko bojovať“, aby si mohli vypočuť utorkový verdikt.

Viac k témam: Masaker v Ballymurphy, vyšetrovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyšetrovanie po 50 rokoch ukázalo, že desať obetí masakra v Ballymurphy bolo nevinných © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet