8 brutálnych faktov o komunizme, ktoré poskytujú dôkazy, prečo je komunistický režim všetko, len nie zábavný alebo ideálny

8 brutálnych faktov o komunizme, ktoré poskytujú dôkazy, prečo je komunistický režim všetko, len nie zábavný alebo ideálny

Bez ohľadu na to, aká lákavá a inšpirujúca je celá myšlienka komunizmu, po desaťročia priniesol katastrofu iba ľuďom v krajinách, ktorým vládol. V komunistickom režime je absolútna moc zverená niekoľkým jednotlivcom, čo nevyhnutne vedie k útlaku a ekonomickej biede väčšiny obyvateľstva. Existuje mnoho dôvodov, prečo komunizmus nasáva – od núteného prerozdeľovania pôdy až po vynútené sexuálne normy vnútené vládnymi úradníkmi.

Takže, bez ďalších okolkov, tu je 8 brutálnych faktov, ktoré poskytujú dôkaz o tom, prečo je komunistický režim niečo iné ako zábava alebo ideál.

  1. Niektoré komunistické štáty stále väznia politických oponentov

Ak si myslíte, že komunizmus je už minulosťou a to, čo z neho zostalo, je len strašidelný príbeh v učebniciach dejepisu, budete sa úplne mýliť. Pravdou je, že v 21. storočí. V 19. storočí žije v krajinách s komunistickými alebo takmer komunistickými režimami viac ľudí ako kedykoľvek v histórii. Ešte znepokojujúcejšia je skutočnosť, že v týchto krajinách sú ľudia naďalej prenasledovaní a zatýkaní za to, že otvorene hovorili alebo konali proti vláde.

V súčasnosti je na Kube 51 politických väzňov a v severokórejských pracovných táboroch približne 10 000 až 12 000. Napriek svojej prosperujúcej súčasnosti a sľubnej budúcnosti Čína nezaostáva. Od roku 2015 je zaznamenaných viac ako 6 000 prípadov väzňov, ktorí buď zomreli vo väzení, alebo utiekli. A vo Vietname si vôbec nerobia srandu – stále zatýkajú politických rebelov so zbraňami.

2. Komunistická malá čierna kniha masového vraždenia

Po pravde povedané, samotný komunizmus nikoho nezabil, pretože je to len ekonomická teória, ktorá mala byť neškodná a prospešná pre spoločnosť. Niektorí ľudia, ktorí tvrdia, že sú komunisti, však zabili milióny. Historické postavy sú desivé. Najvyšší počet obetí zdokumentovaných v komunistických štátoch sa vyskytol v Sovietskom zväze za Stalina – počas jeho totalitného režimu bolo zabitých 20 miliónov nebojujúcich. Ostatní komunistickí vodcovia však neboli o nič menej zúriví ako Stalin. 65 miliónov civilistov bolo zavraždených v Číne za vlády Mao Ce-tunga, 2 milióny v Kambodži za vlády Červených Kmérov, 1 milión vo východnom bloku a 1 milión vo Vietname. Stručne povedané, komunistická Čierna kniha masových vrážd zaznamenala počet obetí medzi 85 a 100 miliónmi ľudí.

3. Byť homosexuálom je zločin

Náš starý priateľ Marx zriedka komentoval sexualitu vo všeobecnosti, takže o homosexualite veľa nepočujeme. V roku 1933 však Josif Stalin pridal článok do trestného zákonníka Sovietskeho zväzu, čím sa homosexualita stala zločinom, ktorý sa trestá až piatimi rokmi väzenia. Podobné zákony boli prijaté v mnohých krajinách východného bloku a dôsledky pre „páchateľov“ neboli o nič menej závažné. Napríklad v Bulharsku by ľudia, ktorí boli zapojení do pohlavného styku osôb rovnakého pohlavia, dostali trest odňatia slobody až na tri roky. V Juhoslávii boli homosexuáli komunistami označovaní za „nepriateľov systému“ a bolo im zakázané vstúpiť do komunistickej strany. Zdá sa však, že najhoršie bolo byť homosexuálom v Rumunsku – ak by vás prichytili alebo dokonca podozrievali zo sexuálnych vzťahov s osobou rovnakého pohlavia, riskovali by ste, že strávite až päť rokov vo väzení! A majte na pamäti, že to neboli 1930-te roky, ale 1970-te roky!

4. Cenzúra je hlavným nástrojom na udržanie izolácie krajiny

Žiadne dva názory na to – Severná Kórea je v súčasnosti najviac cenzurovanou krajinou na svete. Ak chcete vkročiť na inú planétu, naozaj by to netrvalo tak dlho. Stačí navštíviť Severnú Kóreu a ocitnete sa v najhlbšej informačnej prázdnote, ktorá existuje. Cestovatelia do hlavného mesta Pchjongjangu tvrdia, že sa takmer cítite ako na inej planéte! V komunistickej Severnej Kórei nie sú žiadni nezávislí novinári a všetky televízory predávané na území krajiny sú uzamknuté na frekvenciách stanovených vládou.

A tu je ďalší pozoruhodný príklad blízkej minulosti. Viac ako 40 rokov – do roku 1991 – bolo Albánsko úplne vylúčené zo zvyšku sveta a ľudský život bol kontrolovaný režimom Envera Hoxhu. Vládol krajine železnou päsťou spôsobom veľmi podobným dnešnej Severnej Kórei. Netreba dodávať, že počas tohto obdobia bolo Albánsko najchudobnejšou krajinou v Európe a treťou najchudobnejšou na svete.

5. Najhorší despoti sú považovaní za cool chlapcov

Iba v komunistickej krajine je možné, aby niekoho, kto zabil 45 miliónov vlastných ľudí, obdivovali a dokonca vyhlásili za národného hrdinu a mučeníka. Početní totalitní diktátori, najmä vo východnom bloku po druhej svetovej vojne, presadzovali svoj vlastný kult osobnosti. Stalin, Enver Hoxha, Nicolae Ceauşescu, Josip Broz Tito a ďalší boli zbožňovaní ako bezchybné, božské stvorenia. Ich portréty zdobili každú verejnú budovu a súkromný dom a umelci krajiny mali najvyššiu povinnosť vytvárať umelecké diela zbožňujúce chladného vodcu. V skutočnosti termín „kult osobnosti“ vytvoril Karl Marx, pruský filozof a revolučný socialista, ktorý je považovaný za ideologického otca komunizmu a socializmu. Hovoril o „poverčivom uctievaní autority“, ktoré zámerne vyvinul okolo svojej vlastnej osobnosti na konci 19. storočia.

6. Nútená kolektivizácia

V krajine, kde každý zdieľa všetko a nič nie je vlastnené, môžu byť veci v určitom okamihu veľmi škaredé. Myšlienkou pozemkových reforiem uskutočnených v Sovietskom zväze a jeho satelitných krajinách bolo maximalizovať využitie vidieckej výroby pre priemyselné potreby mestských oblastí. Priemysel sa práve rozbiehal a na nasýtenie pracovníkov bolo potrebné obrovské množstvo potravín. V Sovietoch v rokoch 1928 až 1933 mnohí vlastníci pôdy odmietli opustiť svoje farmy, dobytok a pôdu. To viedlo k nemysliteľným zverstvám – mnohí farmári boli popravení a ich rodiny boli odsúdené hladom. To isté sa stalo v komunistickej Číne o dvadsať rokov neskôr, keď 33 miliónov ľudí zomrelo hladom kvôli štátnym rekvizíciám rodinnej poľnohospodárskej pôdy a plodín.

7. Veriť v Boha je zločin

Zo všetkých obmedzení, ktoré komunizmus ukladá občanom, je to jedno z najsmiešnejších a hlboko urážlivých. Všetci záhadní komunistickí ideológovia a vodcovia, z ktorých najvýznamnejší sú Marx a Lenin, považujú náboženstvo za negatívne pre ľudský rozvoj. Pravdou je, že komunistické režimy vnímajú náboženstvo ako hrozbu pre zavedenú totalitnú autoritu, pretože náboženstvo má moc organizovať ľudí. Preto všetky krajiny, ktoré sa riadia marxisticko-leninskou dogmou, sú automaticky ateistické a každý, kto sa odváži myslieť inak, je vystavený prenasledovaniu. V skutočnosti katolícka Kuba nikdy nezakázala náboženstvo, ale nemohli ste vstúpiť do komunistickej strany, ak ste sa vyhlásili za nábožensky založeného. Vietnamská ústava umožňuje slobodu náboženského vyznania, ale nie organizované náboženstvo. Inými slovami, Bohu vo všetkých jeho podobách je do značnej miery zakázané vstúpiť do komunistického chrámu.

8. Bohatí ľudia bohatnú, chudobní ľudia zostávajú chudobní

Pamätáte si postulát, že za komunistického režimu sú tovary rovnomerne rozdelené medzi všetkých členov spoločnosti? Na papieri to tak môže byť, ale v skutočnosti je situácia veľmi podobná zvieracej farme Georgea Orwella, kde „niektoré zvieratá sú si rovnejšie ako iné“. V druhej polovici 20. storočia. V 19. storočí chudoba ľudí v Sovietskom zväze a jeho satelitných krajinách vo východnej Európe rozbila mýtus prosperujúcej robotníckej triedy. V 21. V skutočnosti bola Čínska ľudová republika v 19. storočí najväčším vykorisťovateľom robotníckej triedy v histórii. A čo viac, Čína má druhý najväčší počet miliardárov, pričom na vrchole sú iba USA. Dôvod, prečo je to možné, je ten, že Čína, Vietnam atď. nie sú v ekonomických záležitostiach skutočne komunistické. Od roku 1980 väčšina komunistických krajín vytvára formu štátneho kapitalizmu, ktorá im umožnila ustúpiť globálnemu kapitalizmu pri zachovaní politického systému jednej strany.

zdroj: therichest.com, Titulný obrázok: Pixabay.com/Fifaliana-joy

0Shares
Zaujímavosti