Užite si báječnú dovolenku na bicykli!

Užite si báječnú dovolenku na bicykli!

Ľudia chodia na dovolenky preto, aby si oddýchli od povinností a načerpali novú energiu. Pre každého však relax znamená niečo iné. Niekto sa túži opaľovať na pláži, iný spoznávať historické pamiatky a ďalší obľubuje exotiku. No vyznávači zdravého životného štýlu najradšej regenerujú pri športovaní.

 

Na dvoch kolesách je možné stráviť báječnú dovolenku a popritom výdatne podporiť aj svoje zdravie. Pánsky aj dámsky horský bicykel poskytuje úžasný relax a dokáže sprostredkovať množstvo nevšedných zážitkov. Jazda na bicykli vyvetrá hlavu a dodá energiu, no zároveň je aj prevenciou pred mnohými civilizačnými chorobami. Na Slovensku vedie väčšina cyklotrás cez krásnu prírodnú scenériu. Lákavé cyklotrasy ponúka Horehronie, Liptov, Šariš, Spišská Magura, Pieniny, Turiec, Záhorie, Horná Nitra, Vysoké Tatry a mnoho iných regiónov.

 

Technický stav bicykla

Bicyklovanie zlepšuje nielen fyzickú kondíciu, ale aj duševné zdravie človeka – prispieva k veselej mysli a k dobrej nálade. Je všeobecne známe, že ľudia s dostatkom telesnej aktivity obvykle netrpia obezitou a majú lepšiu pracovnú výkonnosť. Zriedkavejšie chorľavejú, štatisticky sa dožívajú vyššieho veku a dlhšie si uchovávajú mladistvý vzhľad. Dovolenka na bicykli si však vyžaduje hlavne bezchybný technický stav bicykla. A to platí nielen ohľadom bicyklov pre dospelých, ale aj pre detské bicykle. K povinnej výbave bicykla patria bezchybné brzdy, svetlá a odrazové sklá. Najmä na dlhších dovolenkách je dôležité mať aj základné náradie, pumpu a zámok. A bez ohľadu na to, či používate horský bicykel pánsky alebo dámsky, k ochranným prvkom cyklistu patrí prilba, okuliare, rukavice a chrániče. Bez nich by sa športovec na dovolenku do horského terénu nemal ani vyberať.

 

Čo zbaliť do batoha

Pre mnohých dovolenkárov je ideálna dovolenka spojená s vodnými nádržami a s kúpaliskami – s plávaním a s kúpaním. Veľká časť športovo zameraných ľudí však preferuje práve hory a lesy – cyklistické túry a výlety. Pokiaľ aj vám učarovala cyklistika a dbáte o to, aby ste si aj na dovolenke posilnili svaly, kĺby, srdce, cievy, dýchací a tráviaci systém, vo vysokohorskom prostredí nepodceňte kvalitné športové oblečenie a obuv. Tiež nepodceňte vhodný batoh, ktorý má byť primerane veľký a hmotnostne čo najľahší. Za ideálne sú považované modely s nastaviteľnými ramennými popruhmi a s viacerými praktickými vreckami. Batoh cyklistu má obsahovať nielen tekutiny, jedlo a náhradné oblečenie, ale aj mobil, navigáciu alebo mapu, baterku, hygienické potreby a balíček prvej pomoci. Základ balíčka prvej pomoci tvorí dezinfekčný prostriedok, náplasť, gáza a obväzy.

zdroj obrázok: Dreamstime.com

0Shares
Zaujímavosti