Žena, ktorá objavila ako prvá koronavírus

Žena, ktorá objavila ako prvá koronavírus

Žena, ktorá objavila ako prvá ľudský koronavírus, bola dcérou škótskeho vodiča autobusu.

June Almeida sa stala priekopníčkou v oblasti zobrazovania vírusov.

Covid-19 je nový vírus, ale jedná sa o koronavírusy typu, ktorý prvýkrát identifikovala Dr. Almeida v roku 1964 vo svojom laboratóriu v nemocnici St Thomas ‚sv Londýne.

June Almeida_1963_Ontario_jej elektronicky mikroskop

Virologyčka sa narodila v júni v meste Hart v roku 1930 a vyrastala v dome blízko Alexandrova Parku na severovýchode Glasgowa. Píše portál BBC.

Opustila školu s malým formálnym vzdelaním, ale dostala prácu laboratórnej techničky v histopatológie na glasgowskej kráľovskej ošetrovni.

Pár a ich mladá dcéra sa presťahovali do Toronta v Kanade a podľa lekárskeho spisovateľa Georgea Wintera to bolo v Ontario Cancer Institute, kde Dr. Almeida rozvíjala svoje vynikajúce schopnosti elektrónovým mikroskopom.

Winter povedal v relácii Drivetime pre BBC Radio Scotland, že jej talenty boli uznané vo Veľkej Británii a v roku 1964 bola lákanie späť do práce na St Thomas ‚s Hospital Medical School v Londýne, tej istej nemocnici, ktorá liečila premiéra Borisa Johnsona, keď trpel na Covid- 19 .

Po jej návrate začala spolupracovať s doktorom Davidom Tyrrelem, ktorý robil výskum na spoločné chladiacej jednotke v Salisbury vo Wiltshire.

Winter hovorí, že doktor Tyrrell študoval nosové výplachy od dobrovoľníkov a jeho tím zistil, že boli schopní pestovať pomerne málo bežných vírusov spojených s chladom, ale nie všetky.

Jedna vzorka, ktorý sa stal známym ako B814, bol z nosových výplachov žiakov na internátnej škole v Surrey v roku 1960.

Zistili, že boli schopní prenášať bežné symptómy prechladnutia na dobrovoľníkov, ale neboli schopní ich pestovať v bežnej bunkovej kultúre.

Dobrovoľnícke štúdie však preukázali jeho rast v orgánových kultúrach a Dr. Tyrrell premýšľal, či by to bolo možné vidieť elektrónovým mikroskopom.

Poslali vzorky Almeidové, ktorá videla častice vírusu vo vzorkách, ktoré opísala ako chrípkové vírusy, ale nie úplne rovnaké.

Hovorí však, že jej príspevok do recenzovaného časopisu bol odmietnutý „pretože úrady uviedli, že obrázky, ktoré vytvorila, boli len zlé obrázky častíc vírusu chrípky“.

Nový objav kmeňa B814 bol napísaný v British Medical Journal v roku 1965 a prvé fotografie toho, čo videla, boli publikované v Journal of General Virology o dva roky neskôr.

Podľa Wintera to boli Dr. Tyrrell a Dr. Almeida, spolu s profesorom Tonym Watersom, mužom povereným St Thomasom, ktorý ho nazval koronavírus kvôli korune.

Almeida neskôr pracovala na postgraduálne lekárskej škole v Londýne, kde získala doktorát.

Svoju kariéru ukončila vo Wellcome Institute, kde dostala zásluhy za niekoľko patentov v oblasti zobrazovacích vírusov.

Po odchode z Wellcome sa Dr. Almeida stala učiteľkou jógy, ale na konci osemdesiatych rokov sa vrátila do virológie v podradnej úlohe, keď pomáhala zhotovovať nové fotografie vírusu HIV.

June Almeida zomrela v roku 2007 vo veku 77 rokov.

0Shares
Zaujímavosti Zdravie