Epidémia v Španielsku a v Portugalsku vďaka vysokej zaočkovanosti skončí na jar, myslí si virológ

Epidémia v Španielsku a v Portugalsku vďaka vysokej zaočkovanosti skončí na jar, myslí si virológ

Popredný nemecký virológ Christian Drosten sa domnieva, že v Španielsku av Portugalsku by epidémia covidu-19 mohla skončiť na jar, a to vďaka vysokej zaočkovanosti obyvateľov oboch krajín. Informovala o tom dnes agentúra EFE. Španielsko a Portugalsko by sa tak mohli stať prvými únijnými štátmi, kde sa podarí výskyt koronavírusovej infekcie znížiť na endemickú úroveň.

„V krajinách, kde je zaočkovanosť veľmi vysoká, ako sú Španielsko a Portugalsko, bude možné nechať konečne pandémiu za sebou na jar,“ uviedol Drosten, ktorý vedie virologické oddelenie v berlínskej nemocnici Charité. V ďalších únijných štátoch, vrátane Nemecka, to však bude vyžadovať dlhší čas a striktnejšie opatrenia. „Na dosiahnutie endemickej úrovne musíme postupovať s rozvahou a opatrnosťou, aby nedošlo ku kolapsu zdravotníctva,“ uviedol Drosten. Informuje portál eurozpravy.cz a ČTK.

Pri endemickej úrovni sa nákaza vyskytuje len v miestnych ohniskách. To si vyžaduje, aby veľká časť spoločnosti bola proti covidu-19 naočkovaná, uviedol Drosten.

0Shares
Zaujímavosti Zdravie