Výskum odhalil, ktoré farby áut sa stávajú účastníkmi nehôd najčastejšie

Výskum odhalil, ktoré farby áut sa stávajú účastníkmi nehôd najčastejšie

Zatiaľ čo väčšina ľudí sa domnieva, že hlavným dôvodom, prečo autá končia v nehodách, je smola, najnovší výskum spoločnosti carVertical, ktorá sa zaoberá spracovaním automobilových údajov, dokazuje, že na vine je niečo iné. Niektoré farby vozidiel zrejme končia pri nehodách častejšie ako iné. Keďže existuje súvislosť medzi výberom farby vozidla a jazdnými návykmi, štúdia odhalila, ktoré farby sú z hľadiska bezpečnosti najbezpečnejšie.

 

Hnedé a žlté autá sa častejšie stávajú účastníkmi nehôd

 

Výber farby auta závisí od osobného vkusu, dostupnosti, ceny a trendov na trhu. Väčšina vodičov však uprednostňuje skôr neutrálne farby, ako je sivá, ktoré na hodnote strácajú oveľa pomalšie ako jasné farby.

 

Spomedzi všetkých vozidiel sa hnedé autá najčastejšie stávajú účastníkmi nehôd (51 %). Hoci vodiči hnedých áut uprednostňujú spoľahlivosť, luxus a pohodlie, pred nehodami ich to neochráni.

 

Vodiči, ktorí si vyberajú žlté autá, chcú byť centrom pozornosti. Pretože sú plní energie, príliš nešetria plynom a radi šliapu na pedál – až 50,6 % všetkých žltých vozidiel preverených na carVertical malo záznam o poškodení. V tesnom závese za žltou farbou nasleduje červená so 49,8 %.

 

Žltá a červená farba sa častejšie vyskytujú na športových vozidlách, čo naznačuje, že ich majitelia milujú rýchlosť a často sa neboja riskovať.

 

„Neexistuje priama súvislosť medzi farbou vozidla a jeho historickou mierou poškodenia alebo priemerným výkonom motora. Možno však usudzovať, že všetky tieto farby s najvyššou historickou mierou nehodovosti si často vyberajú vodiči, ktorí chcú vyčnievať z davu. Snáď si môžu dovoliť trochu viac riskovať pri každodennom dochádzaní do práce,“ vysvetľuje Matas Buzelis, odborník na automobily zo spoločnosti carVertical.

 

Prečo sú autá vďaka jasným farbám bezpečnejšie?

 

Vodiči, ktorí si vyberajú autá jasných farieb, sú často vnímaní ako výstrední. Žiarivé farby sa však považujú aj za bezpečnejšie, pretože takéto vozidlá sú lepšie viditeľné za zlého počasia alebo pri slabom osvetlení.

 

Biele alebo žlté autá vyniknú oproti okoliu, takže si ich chodci a ostatní vodiči ľahšie všimnú. Naopak to platí pre sivé alebo čierne vozidlá, ktoré môžu byť v daždi ťažko viditeľné.

 

Svetlejšie autá sú tiež lepšie viditeľné v noci, čo zvyšuje bezpečnosť ich majiteľov. Hoci oranžová farba nie je na trhu s ojazdenými vozidlami úplne bežná, automobiloví odborníci ju označujú za dobrú voľbu pre tých, ktorí chcú byť na ceste dobre vidieť.

 

Podľa výskumu spoločnosti carVertical sa za najbezpečnejšie farby považujú sivá (44,7 %) a biela (44,5 %), čo značí, že tieto autá končia menej často pri nehodách. Hoci štatistiky nehodovosti závisia od mnohých faktorov, napríklad od stavu vozovky a intenzity premávky, výber konkrétnej farby môže vodičom pomôcť zostať v bezpečí na cestách.

0Shares
Automobilový priemyseľ