Bidenova rodina by mohla byť zapletená do rumunského korupčného škandálu

Bidenova rodina by mohla byť zapletená do rumunského korupčného škandálu

Republikánski členovia dozorného výboru Snemovne reprezentantov amerického Kongresu usporiadali v stredu tlačovú konferenciu, na ktorej uviedli, že rodina prezidenta Bidena by mohla byť zapletená do rastúceho korupčného škandálu v Rumunsku.

Tvrdia, že americký prezident predtým vzal peniaze rumunskému podnikateľovi Gabrielovi „Puiu“ Popoviciuovi, ktorý bol pred šiestimi rokmi odsúdený za korupciu.

Predseda komisie James Comer povedal, že predtým, keď Joe Biden navštívil Rumunsko ako viceprezident, jeho syn a jeho rodina pôsobili ako chodiaci billboard a zbierali peniaze.

Vydali tiež 36-stranový dokument, ktorý ukazuje, že v priebehu dva a pol roka boli v niekoľkých splátkach prevedené 3 milióny dolárov z Bladon Enterprises, ktorú vlastní Popoviciu, do spoločnosti Robinson Walker LLC, ktorú kontroluje Rob Walker, obchodný partner syna súčasného prezidenta Huntera Bidena.

Platba v Rumunsku potvrdzuje podobnú sumu približne 3 milióny dolárov prijatú začiatkom roka 2017 od čínskej spoločnosti CEFC China Energy, z ktorej jedna tretina bola rozdelená medzi Huntera, manželku Beau Bidena a ďalších členov rodiny Bidenovcov, informuje maďarský rumunský spravodajský portál Maszol. Hoci bol Popoviciu odsúdený vo svojej domovskej krajine a v súčasnosti sa nachádza v Londýne, rumunské úrady čakajú na konečné rozhodnutie súdu o jeho vydaní.

Uniknutá korešpondencia od syna Joea Bidena, Huntera, tiež odhalila, že prezidentov syn požiadal bývalého šéfa FBI, aby prevzal obhajobu Popoviciua, ktorý bol odsúdený v Rumunsku. Joe Biden popiera akúkoľvek vedomosť alebo účasť na obchodných rokovaniach svojej rodiny.

Úloha Huntera Bidena v rumunskom súdnom procese bola odhalená v e-mailoch, ktoré zverejnil New York Post pred dvoma rokmi. V zverejnených správach syn súčasného amerického prezidenta žiada bývalého šéfa FBI, aby prevzal Popoviciuovu obhajobu.

Podľa tlačových správ sa Hunter Biden a vtedajší riaditeľ FBI Louis Freeh niekoľkokrát stretli s prokurátormi rumunského protikorupčného riaditeľstva (DNA), ktoré vtedy viedla Laura Kövesiová, ale mali kontakty aj s rumunskou spravodajskou službou. V tom istom prípade bol Cornel Șerban, bývalý šéf tajnej služby rumunského ministerstva vnútra, odsúdený na dva roky a šesť mesiacov väzenia po tom, čo vyšlo najavo, že Șerban na žiadosť realitného investora (Popoviciu) vyvíjal tlak na prokurátora, aby nezačal trestné vyšetrovanie.

0Shares
Šokujúce