Desivá fotografia. Po poprave vianočného masového vraha Vladimíra Luleka si kat dal panáka rumu

Desivá fotografia. Po poprave vianočného masového vraha Vladimíra Luleka si kat dal panáka rumu

Zabil štyri deti († 1 až † 10) a svoju manželku († 41). Masový vrah Vladimír Lulek († 35), posledný Čech v Československu, ktorý dostal trest smrti. Dvadsiateho druhého decembra uplynie 30 rokov od päťnásobnej vraždy jeho nevinnej rodiny.

Posledným Čechom, ktorý dostal trest smrti, bol Vladimír Lulek 14. januára 1988. Jeho poprava nasledovala 2. februára 1989. Hoci tento bestiálny čin otriasol spoločnosťou, neslúžil ako argument na zachovanie trestu smrti. Čo sa vlastne stalo?

Jedna z obetí

Keď sa opitý Lulek dva dni pred Štedrým dňom roku 1986 vrátil domov do svojho bytu v Predměřiciach nad Labem, do jednej z najhorších vrážd chýbalo len niekoľko minút. Po hádke na schodisku domu 36-krát bodol nožom svoju manželku, dobodal susedku Lenku Burianovú a potom sa zabarikádoval v byte. Tam dobodal tri manželkine deti a ich najmladšiu dcéru.

Pred súdom najprv predstieral, že je duševne chorý, neprejavil žiadnu ľútosť, a dokonca držal hladovku. „Neviem, prečo som tu. Neviem nič o tom, že som zabil svoju ženu a všetky svoje deti. Nič som im neurobil, sú doma,“ tvrdil Lulek.

Po odsúdení na smrť však ustúpil. „To, že ma takto odsúdili po tom, čo na to mali právo, je moja vlastná vina. Veľmi to ľutujem. Mal som ich všetkých rád. Teraz mi neostáva nič iné, len čakať, kedy sa to skončí. Bude to pre mňa len vyslobodenie,“ napísal rodičom.

Podľa spomienok vtedajšieho člena súdneho senátu Jana Šulca (62) bol trest smrti jasnou voľbou. „V rámci záverečnej porady senát neprežíval srdcervúce rozhodovanie. Desivý následok a záver znalcov, že náprava je vylúčená, v podstate neumožňovali iný záver. Počas procesu bol Lulek vychudnutý hladovkou a k súdu jazdil kvôli slabosti na invalidnom vozíku. Jediná reakcia prišla až po vyhlásení rozsudku, kedy niekoľkokrát vzdychol.“

zdroj: stcity.sk, Titulný obrázok: Pixabay.com/cocoparisienne

0Shares
Šokujúce