Príbeh: Hrozný útok šimpanza Travisa, ktorý takmer odtrhol žene celú tvár

Príbeh: Hrozný útok šimpanza Travisa, ktorý takmer odtrhol žene celú tvár

6. februára 2009 došlo k tragédii, keď Travis Šimpanz, šimpanz, ktorý získal status národnej celebrity v priebehu rokov, brutálne zaútočil na jeho blízku priateľku a majiteľku Charlu Nashovú. Travisovo správanie sa stávalo čoraz nevyspytateľnejším a útok zanechal Nashe vážne znetvorenú tvár a Travisa mŕtveho.

Dnes sa Nash naďalej lieči z útoku a rozhovory o vlastníctve exotických zvierat získali väčšiu trakciu až po šokujúcom útoku.

Začiatky Travisa Šimpanza

Travis v televíznej reklame

Foto Public Domain. Šimpanz Travis bol v 90. rokoch minulého storočia miestnou celebritou.

Travis Šimpanz sa narodil 21. októbra 1995 v missouriskej šimpanzovej svätyni v meste Festus v štáte Missouri. Bol odobratý jeho matke Suzy, keď mal 3 dni a bol predaný Jeromovi a Sandre Heroldovej za 50 000 dolárov. Suzy bola neskôr zabitá po tom, čo utiekla zo svätyne.

Travis – pomenovaný po hviezde country hudby Travisovi Trittovi – žil v dome Heroldovcov v Stamforde v Connecticute. Stal sa niečo ako miestna celebrita, chodil všade s párom a často ich sprevádzal do práce.

Vychovaný spolu s ľuďmi, Travis venoval veľkú pozornosť smerom, ktoré mu Heroldovci dali. Ich sused raz povedal: „Počúval lepšie ako moji synovci.“

Travis bol v mnohých ohľadoch ako ich dieťa. Obliekol sa, robil domáce práce, jedol jedlo s rodinou, používal počítač a po celý čas vedel, že miestne zmrzlinárske vozíky robia svoje náboje. Hovorilo sa, že je tiež veľkým fanúšikom baseballu.

Travis a Heroldovci prežili spolu veľa dobrých rokov, ale čoskoro sa stala tragédia.

Sandra Heroldová zaobchádzala so šimpanzom Travisom ako so svojím dieťaťom

Travis Šimpanz

Public Domain: Travis bol svojej matke Suzy odobratý tri dni po narodení v meste Festus v štáte Missouri

V roku 2000 zahynulo jediné dieťa Heroldovcov pri autonehode. O štyri roky neskôr Jerome Herold prehral svoj boj s rakovinou. Sandra Heroldová použila Travisa ako útechu pre svoje straty a začala ho rozmaznávať, uviedol New York Magazine. Pár zjedol všetky svoje jedlá spolu, kúpali sa spolu a spali spolu každú noc.

Travis začal mať záchvaty nevyspytateľného správania tesne pred Jeromovou smrťou. V októbri 2003 utiekol z ich auta a na chvíľu sa uvoľnil v Stamforde po tom, čo po ňom niekto hodil odpadky cez okno auta.

Incident bol silou za prijatím zákona, ktorý obmedzoval primáty na 50 libier, ak boli domácimi miláčikmi, a vyžadoval, aby majitelia mali povolenie. Travis bol vyňatý z pravidla, pretože Heroldovci ho mali tak dlho.

O šesť rokov neskôr sa Travis dostal na titulky národných novín, keď zaútočil na priateľa Sandry Heroldovej, Charlu Nash, po veľmi normálnom stretnutí.

Otrasný útok Travisa Šimpanza na Charlu Nashovú

Nashová bola častým návštevníkom Heroldovho domu, pretože pár bol priateľmi mnoho rokov. 16. februára 2009 navštívila duo, keď Travis utiekol z domu s Heroldovými kľúčmi od auta.

V snahe nalákať ho späť do domu, Nashová držala svoju obľúbenú hračku – bábiku Tickle Me Elmo. Hoci šimpanz Travis bábiku spoznal, Nashová si nedávno zmenila vlasy, čo ho mohlo zmiasť a vystrašiť. Napadol ju pred domom a Sandra Heroldová musela zasiahnuť.

Udrela ho lopatou predtým, ako sa uchýlila k bodnutiu Travisa nožom do chrbta. Neskôr spomína: „Pre mňa urobiť niečo také – pichnúť do neho nôž – bolo ako dať jeden do seba.“

Volala 911. Záchranné zložky čakali, kým príde polícia, aby pomohla Nashovej. Keď prišli, šimpanz sa pokúsil dostať do policajného auta, ale dvere boli zamknuté.

Vystrašený, zranený a rozzúrený Travis krúžil okolo policajného auto, až kým nenašiel odomknuté dvere a rozbil okno. Dôstojník Frank Chiafari spustil paľbu a niekoľkokrát strelil Travisa. Travis sa vrátil do domu a do svojej klietky, pravdepodobne do svojho bezpečného priestoru, a zomrel.

Obeť Travisa Šimpanza a dlhá cesta k uzdraveniu

Charla Nash po útoku

Nancy Lane/MediaNews Group/Boston Herald via GettyCharla: Nashová po Travisovom krutom útoku prišla prakticky o celú tvár a vyžadovala si rozsiahlu operáciu

V dňoch po útoku si obeť šimpanza Travisa, Charla Nash, vyžiadala mnohohodinovú operáciu viacerými chirurgmi. Travis si zlomila takmer všetky kosti v tvári, odtrhla viečka, nos, čeľusť, pery a väčšinu pokožky hlavy, oslepila ju a úplne odstránila jednu z rúk a väčšinu druhej.

Jej zranenia boli také vážne, že nemocnica v Stamforde ponúkla personálu, ktorý liečil jej poradenské sedenia. Potom, čo jej zachránili život a úspešne pripojili čeľusť, bola prevezená do Ohia na experimentálnu transplantáciu tváre.

Travisova hlava bola prevezená do štátneho laboratória, aby bola preskúmaná, pretože vyšetrovanie útoku pokračovalo. Nemal žiadne choroby, hoci užíval lieky na prevenciu lymskej boreliózy.

Toxikologická správa odhalila, že Travis dostal Xanax v deň útoku, ako povedala Sandra polícii. Liek mohol podnietiť jeho agresiu, pretože vedľajšie účinky, ako sú halucinácie a mánia, boli niekedy hlásené u ľudí.

11. novembra 2009 sa Nashová objavila v The Oprah Winfrey Show, aby diskutovala o udalosti, experimentálnom postupe a jej budúcnosti. Povedala, že nemá žiadne bolesti a teší sa na návrat domov.

V tom čase boli právnici bývalých priateľov zapletení do súdneho sporu vo výške 50 miliónov dolárov, ktorý bol v roku 2012 vyrovnaný za 4 milióny dolárov.

zdroj

 

 

0Shares
Šokujúce