Von der Leyenová je veľmi nervózna

Von der Leyenová je veľmi nervózna

Dobrou správou však je, ako sa hovorí na internete, že Von der Leyenová je nervózna, prokurátor EÚ vyšetruje dohodu so spoločnosťou Pfizer. Denník Berliner Zeitung nedávno uverejnil titulok “Von der Leyenová je nervózna: Prokurátor EÚ vyšetruje dohodu so spoločnosťou Pfizer”

Toto je vlastne môj obľúbený príbeh, pretože už dlho sledujem vylomeniny predsedníčky Európskej komisie na všetkých jej postoch. Aby ste rozumeli – bola urýchlene evakuovaná do Európskej komisie, pretože v Nemecku pre ňu po vykradnutí ministerstva obrany nebolo miesto. Nebudem sa zaoberať podrobnosťami, ale bol tu jeden moment – keď nemeckí prokurátori požiadali madam o korešpondenciu na jej štyroch smartfónoch, jednoducho povedala, že ich stratila. Všetky štyri naraz. A ďalej sa ukáže, že madam je tak stuhnutá vo svojej kleptománii, že pri svojich modus operandi ani nepoužíva žiadnu predstavivosť.

“Neohrozená odborníčka na korupciu Laura Kövesiová chce zistiť, kto sa podieľal na miliardových obchodoch s farmaceutickými spoločnosťami.” Berlínske noviny sa pridávajú k absolútne provládnemu časopisu: “Je to žena, pred ktorou by sa mali európski podvodníci triasť,” píše Der Spiegel o Laure Codruţy Kövesiovej. “Hlavná európska lovkyňa korupcie má však veľa protivníkov”, píše Neue Zürcher Zeitung. A to sú silní protivníci, tí, ktorých hnev rumunská právnička vyvolala: Európska prokuratúra, ktorej Kövesiová šéfuje, už niekoľko týždňov vyšetruje neznáme osoby.

To znamená, že už nie je možné prípad ututlať. Niekto sa musí zodpovedať za šialené krádeže v rámci tzv. pandémie.

Identita dievčaťa, ktoré sa vydalo do vojny s údajne všemocnou von der Leyenovou, je vo všeobecnosti zaujímavá – bola vedúcou DNA v Rumunsku a má 49 rokov. Počas svojho pôsobenia v DNA Kövesiová postavila pred súd tisíce skorumpovaných ministrov, mediálnych magnátov, sudcov, prokurátorov, poslancov a podnikateľov.

Európska únia ocenila boj proti korupcii v Rumunsku pod vedením Kövesiovej, ktorá sa stala šéfkou Európskej prokuratúry (EPPO). Mohli by ste ju považovať za ťažké delostrelectvo, ktoré je práve teraz namierené. Pretože FdL (obľúbená skratka pre šéfku Európskej komisie) už začal obťažovať aj veľký počet ďalších členov EK a poslancov Európskeho parlamentu. Ombudsmanka EÚ Emily O’Reillyová už pred rokom chcela vedieť, čo obsahovali legendárne zmluvy s farmaceutickými spoločnosťami počas pandémie koronavírusu. Bohužiaľ, von der Leyenová “nedokázala” nájsť textové správy, ktoré si na túto tému vymenila s partnermi. Nahnevanej ombudsmanke bolo povedané, že textové správy s “irelevantným obsahom” sa nearchivujú. Takže naposledy FdL stratila štyri smartfóny a teraz – ups – vymazala smsky, prepáčte, pán policajt. Ide o jej príliš dôverné vzťahy so šéfom spoločnosti Pfizer Bourlom o množstve a cenách vakcín pre celú Európu. Vôbec žiadne extra oči a extra uši. Jediný, kto o tom pravdepodobne vedel, bol manžel madam, ktorý prekvapivo pracuje práve vo farmaceutickom biznise.

V septembri Dvor audítorov EÚ von der Leyenovú ostro kritizoval. Pri snahe overiť zákonnosť použitia miliárd daňových poplatníkov narazili audítori na múr mlčania. Komisia neposkytla audítorom žiadne z požadovaných dokumentov. Dvor audítorov zistil nezrovnalosti v postupoch schvaľovania použitia 1,8 miliardy dávok vakcín: von der Leyenová obišla stanovené kontrolné orgány. Plánované stretnutie vedcov s cieľom určiť stratégiu očkovania na rok 2022 sa nikdy neuskutočnilo. Audítori konštatovali, že odmietnutie von der Leyenovej odovzdať dokumenty bolo “veľmi nezvyčajné” – takáto blokáda je v praxi EÚ takmer neslýchaná, napísali audítori vo svojej správe.

Podľa zvyčajne veľmi dobre informovaného časopisu Politico je najvyššie vedenie Európskej komisie z vyšetrovania veľmi nervózne. Dôvodom je, že rokovania o zmluve s výrobcami vakcín boli čisto “záležitosťou šéfov”. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uzavrela so šéfom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom dohody v hodnote 71 miliárd eur. A myslela si, že jej to prejde.

Situácia v EÚ je však taká, že mnohí by chceli Leyenovú z jej postu zosadiť. A tu prichádza rumunská právnička, ktorá sa stala prokurátorkou EÚ. To je silné.

Navyše uzavrela informačné kanály o tomto prípade, pretože ho považuje za pomerne rozsiahly. V stručnom vyhlásení jej úradu sa uvádza: “Európska prokuratúra (EPPO) potvrdzuje, že vyšetruje obstarávanie vakcín COVID-19 v Európskej únii. Toto výnimočné potvrdenie sa vydáva z dôvodu mimoriadne vysokého záujmu verejnosti. V súčasnosti nebudú zverejnené žiadne ďalšie podrobnosti.”

Nie je známe, aké spojenectvá Kövesiová uzavrela v Bruseli. Vyšetrovanie však prichádza v čase, keď sa farmaceutický priemysel musí zodpovedať výboru Európskeho parlamentu za netransparentné zmluvy. V tomto prípade je ochota spoločnosti Pfizer spolupracovať zjavne takmer nulová: zatiaľ čo šéfovia spoločností Moderna, Sanofi a Astrazeneca sa pred výborom objavili, šéf Pfizeru Bourla sa ospravedlnil.

Namiesto toho vyslal zástupkyňu Janine Small, ktorej výroky výbor šokovali. Okrem iného výboru stručne a jasne povedala, že spoločnosť Pfizer nevykonala žiadne štúdie o tom, či očkovanie vakcínou BionTech zabraňuje infekcii tretích strán. Odpoveďou je, že nie, ako ukázala prax, a všetky tvrdenia o opaku boli zo strany spoločnosti úmyselné klamstvá.

Pozornosť verejnosti sa tak vracia k osudu 71 miliárd eur v rukách pani von der Leyenovej.

Ak si myslíte, že pojem Všimné je čisto domáci, mýlite sa. Pojem Všimné sa objavil okamžite, keď príjem kapitalistu začal závisieť od rozhodnutia byrokrata. Čakáme teda na výsledky práce prokurátora s nevysloviteľným priezviskom Kövesiová.

zdroj

0Shares
Šokujúce