Matovič a Kollár predstavili „ponuku, ktorá sa neodmieta“. Očkovanie a prevádzky chcú podporiť sumou 500 miliónov eur (naživo)

Matovič a Kollár predstavili „ponuku, ktorá sa neodmieta“. Očkovanie a prevádzky chcú podporiť sumou 500 miliónov eur (naživo)

26.11.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 26. novembra 16:34

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) mali brífing na tému „Ponuka, ktorá sa neodmieta“.

500-eurové poukazy

Uviedli, že štát chce poskytnúť 500 miliónov eur prevádzkam, ktoré utrpeli škody počas pandémie ochorenia COVID-19. Peniaze sa k nim majú dostať cez zaočkovaných dôchodcov, ich deti či vnúčatá, ktorí použijú 500 eurové poukazy vo vybraných podnikoch a službách.

Viac o téme: Koronavírus

Má sa to týkať hotelov, penziónov, reštaurácií a kaviarní, ďalej tiež divadiel, galérií a kín v rámci kultúrnych podujatí. Tretí sektor, ktorý chce Matovič podporiť, zahŕňa poskytovanie služieb, aké ponúkajú kaderníctvá, kozmetické a masérske salóny, aquaparky, wellness centrá, posilňovne a športové kluby.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Poukaz bude fungovať formou QR kódov

Cieľom je podporiť očkovanie u približne 380-tisíc Slovákov vo veku nad 60 rokov, ktorí v súvislosti s ochorením COVID-19 patria medzi rizikové skupiny. Matovič očakáva, že by sme na konci kampane mohli mať milión zaočkovaných dôchodcov. Jeho návrh podporuje aj Kollár, nakoľko jeho strana Sme rodina je proti povinnému očkovaniu, ktoré viacerí odborníci časom zvažujú.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Nárok na poukazy budú mať seniori, ktorí do polovice decembra budú zaočkovaní aspoň jednou dávkou. Týkať by sa to malo aj tých, ktorí už majú nárok na druhú, prípadne tretiu dávku a ešte si ju nenechali aplikovať. Matovič chce dať možnosť využiť poukazy aj tým, ktorí už tretiu dávku majú. Ide o viac ako 200-tisíc ľudí.

Používať poukaz však budú môcť seniori až vtedy, keď budú zaočkovaní treťou dávkou, teda niektorí až budúci rok. Poukaz bude fungovať formou QR kódov, cez ktoré si bude prevádzkar môcť stiahnuť požadovanú sumu za svoje služby. O návrhu by sa mohlo v parlamente rozhodnúť ešte tento rok, Matovič je pripravený tento návrh prerokovať s poslancami v skrátenom legislatívnom konaní už v utorok 30. novembra.

Naivné riešenie pomoci

Prevádzkovatelia gastro podnikov združení v zoskupení Zachráňme gastro! uviedli, že každú snahu pomôcť odvetviu si vážia a tešia sa jej. Podobne, všetko, čo smeruje k vyššej zaočkovanosti ohrozených skupín, podporujú.

Myslieť si však, že dôchodcovia pomôžu svojimi 500 eurami rovnomerne celému gastrosektoru, by bolo podľa nich naivné.

„Preto musíme zdôrazniť, že tento nápad nedosahuje pozitíva návrhu ministra financií Matoviča na zníženie DPH pre reštaurácie, na ktorom, ako sme počuli existuje zhoda celého politického spektra. Preto veríme, že DPH sa zníži, čo najskôr, ideálne už k 1. januáru 2022 a dôchodcovské poukážky toto zníženie len doplnia,“ povedal Ján Laš zo Zachráňme gastro!.

Viac k témam: Minister financií SR, Podpredseda Národnej rady SR (NR SR)
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič a Kollár predstavili „ponuku, ktorá sa neodmieta“. Očkovanie a prevádzky chcú podporiť sumou 500 miliónov eur (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko