Musíme byť schopní rozlišovať medzi Putinom a obyčajnými Rusmi, tvrdí šéf rakúskej diplomacie Schallenberg

Musíme byť schopní rozlišovať medzi Putinom a obyčajnými Rusmi, tvrdí šéf rakúskej diplomacie Schallenberg

29.5.2023 (SITA.sk) – Rakúsko je vojensky neutrálne, ale nikdy nebolo neutrálne, pokiaľ ide o hodnoty. Na bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave sa tak vyjadril rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.

Zdôraznil pritom, že aj po víťazstve Ukrajiny bude Európa potrebovať politiku pre vzťahy s Ruskom. Na svojom webe o tom informuje denník The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Čokoľvek urobíme, história sa nezmení a geografia sa nezmení. Musíme byť schopní rozlišovať medzi (Vladimirom) Putinom a jeho prisluhovačmi a obyčajnými Rusmi,“ skonštatoval šéf rakúskej diplomacie. „Môže to byť náročné, ale verím, že je tam veľmi dôležitý rozdiel, ktorý sa nám darí robiť s Iránom a Severnou Kóreou,“ dodal.

Podľa českého ministra zahraničia Jana Lipavského je problém širší ako len v ruskom vedení. „Nie je to len o Putinovi, je to ruský imperializmus. Je to idea, že Rusko si nie je isté svojimi hranicami, že môže prísť a a čírou silou vyhlásiť „Toto je moje územie“… Musíme byť pripravení chrániť Európu pred touto zlou ideou ruského imperializmu,“ kontroval politik.

Konferencii sa mal v pondelok prihovoriť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale jeho vystúpenie odložili.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodná konferencia Globsec 2023 v Bratislave (fotografie)

Viac k témam: Český minister, GLOBSEC 2023, Rakúsky minister, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Musíme byť schopní rozlišovať medzi Putinom a obyčajnými Rusmi, tvrdí šéf rakúskej diplomacie Schallenberg © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko