NATO prispieva k bezpečnosti krajiny v čase vojny na Ukrajine, vyjadrila sa tak väčšina Slovákov

NATO prispieva k bezpečnosti krajiny v čase vojny na Ukrajine, vyjadrila sa tak väčšina Slovákov

28.3.2024 (SITA.sk) – Na Slovensku v súčasnosti prevažuje názor, že NATO prispieva k bezpečnosti krajiny v čase ruskej agresie na Ukrajine. Vyplýva to z prieskumu v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, podľa ktorého predmetný názor zdieľa 47 percent opýtaných. Opak si podľa prieskumu myslí 30 percent respondentov a zvyšných 23 percent sa k veci nevedelo vyjadriť.

Členstvo v NATO ako príspevok k bezpečnosti častejšie vidia muži, ľudia s vysokoškolským vzdelaním a obyvatelia Bratislavského, Prešovského a Trnavského kraja,“ uvádzajú organizátori prieskumu.

Najsilnejšie vnímali respondenti členstvo v NATO ako príspevok k našej bezpečnosti vo februári 2022, teda tesne po útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Vyjadrilo sa tak 53 percent respondentov. Od februára 2022 je teda aktuálne podpora NATO druhá najvyššia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ešte v septembri minulého roku sa organizátori prieskumu v súvislosti s NATO pýtali aj na postoj respondentov k členstvu v Aliancii.

Na prelome augusta a septembra 2023 väčšina opýtaných súhlasila s naším členstvom v NATO, pričom 55 percent opýtaných buď vždy schvaľovalo naše členstvo v tejto organizácii, alebo začalo naše členstvo v NATO podporovať po útoku ruských vojsk na Ukrajinu,“ uviedli organizátori prieskumu.

Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku už od roku 2020.

Prieskumy iniciuje prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom Slovenskej akadémie vied a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV.

Viac k témam: Ako sa máte Slovensko, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – NATO prispieva k bezpečnosti krajiny v čase vojny na Ukrajine, vyjadrila sa tak väčšina Slovákov © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko