Premiér Ódor hovoril so Šimonytéovou o bezpečnosti a blížiacom sa samite NATO (foto)

Premiér Ódor hovoril so Šimonytéovou o bezpečnosti a blížiacom sa samite NATO (foto)

29.5.2023 (SITA.sk) – Bezpečnosť v regióne, vývoj vojny na Ukrajine a blížiaci sa samit NATO vo Vilniuse boli témou stretnutia predsedu vlády Ľudovíta Ódora s premiérkou Litvy Ingridou Šimonytéovou. Premiérka sa v pondelok zúčastnila na konferencii GLOBSEC 2023 v Bratislave, ktorá hostí vyše tisíc hostí zo 63 krajín.

Zahraničná politika Slovenska

Ódor ubezpečil Šimonytéovú, že nastavenie zahraničnej politiky Slovenska sa nemení ani po zmene vlády a naša krajina bude pokračovať v nastavenom kurze.

Zdôraznil, že je v našom záujme naďalej podporovať Ukrajinu nielen v obrane proti ruskej agresii, ale aj v integrácii do Európskej únie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodná konferencia Globsec 2023 v Bratislave (fotografie)

„Okrem toho sme Ukrajine ochotní pomôcť aj pri zavádzaní reforiem. Pri vstupe do únie sme si týmito reformami museli prejsť,“ dodal Ódor.

Vstup Fínska a Švédska do NATO

S premiérkou hovorili aj o blížiacom sa samite NATO vo Vilniuse, od ktorého možno podľa Ódora očakávať posilnenie prítomnosti aliancie v našom regióne.

Na rokovaní sa dotkli aj témy rozšírenia NATO o Fínsko, čo bude podľa premiérky Litvy znamenať zvýšenú bezpečnosť pre pobaltské krajiny. „Spolu veríme, že do radov NATO čoskoro pribudne ďalšia krajina – Švédsko,“ poznamenal Ódor. Doplnil, že obe krajiny sú zástancami silnejšej spolupráce aj na pôde Európskej únie v oblasti obrany a bezpečnosti.

Šimonytéová ocenila, že Slovensko a Litva zdieľajú rovnaké hodnoty a vyzdvihla príspevok Slovenska k bezpečnosti celého regiónu. Podpora Ukrajiny je podľa nej najlepšou investíciou do našej vlastnej bezpečnosti a zároveň aj prevenciou ďalšej vojny v Európe.

Viac k témam: GLOBSEC 2023, Premiér Slovenskej republiky, rusko-ukrajinský konflikt, Summit NATO, Vstup Fínska do NATO, vstup Švédska do NATO
Zdroj: SITA.sk – Premiér Ódor hovoril so Šimonytéovou o bezpečnosti a blížiacom sa samite NATO (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko