Vyšetrovateľka Santusová poslala Čaputovej i Hegerovi list pre zmarený zásah, Kovařík zavádza a skrýva svoje protiprávne konanie

Vyšetrovateľka Santusová poslala Čaputovej i Hegerovi list pre zmarený zásah, Kovařík zavádza a skrýva svoje protiprávne konanie

11.8.2021 (Webnoviny.sk) – Vyšetrovateľka Diana Santusová obvinila policajného prezidenta Petra Kovaříka zo zavádzania a zakrývania svojho protiprávneho konania. Uviedla to v liste, o ktorom informovala televízia Joj na svojom portáli Noviny.sk.

Otvorený list Santusová adresovala prezidentke SR Zuzane Čaputovej, predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi (OĽaNO), predsedovi parlamentu Borisovi Kollárovi (Sme rodina) a niektorým poslancom Národnej rady SR (NR SR) a členom Výboru pre obranu a bezpečnosť NR SR.

Santusová sa na nich obracia z pozície bývalej vedúcej špecializovaného vyšetrovacieho tímu zriadeného v pôsobnosti Úradu inšpekčnej služby.

Kovařík to nemá v kompetencii

„Je zrejmé, že prezident Policajného zboru SR takýmto spôsobom len účelovo zakrýva svoje protiprávne konanie a zavádza verejnosť nepravdivými informáciami, keďže, ak by som tento pokyn mala pri schvaľovaní žiadosti mojím priamym nadriadeným, a to vedúcim oddelenia vyšetrovania skutočne porušiť, prečo bolo potrebné tento pokyn urgentným spôsobom v skrátenom pripomienkovom konaní meniť deň po vykonaní policajnej akcie s odôvodnením, že je potrebné zabezpečiť jednotný postup schvaľovania nasadenia určených policajtov tejto mobilnej zásahovej jednotky a zasielania žiadostí o nasadenie týchto policajtov,“ napísala Santusová.

Zároveň zdôraznila, že zastáva názor, že prezident Policajného zboru nemá absolútne žiadne právomoci kontrolovať a hodnotiť postup vyšetrovateľa Úradu inšpekčnej služby. Zdôvodnila to tým, že tento úrad nemá v kompetencii.

Akcia prebiehala pod jej vedením

Za potrebné považovala spomenúť, že samotná policajná akcia prebiehala pod výlučne jej vedením. Podľa nej preto nemal Kovařík oprávnenie zasahovať do priebehu tejto policajnej akcie a zastaviť činnosť mobilnej zásahovej jednotky Policajného zboru Riaditeľstva hraničnej a cudzineckej polície Sobrance, v súčinnosti s ktorou akcia prebiehala.

Santosová pracuje ako šéfka vyšetrovacieho tímu, ktorý pracoval na prípade podozrenia z manipulovania výpovedí „kajúcnikov“ vyšetrovateľmi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Po čiastočnej zmarenej akcii na zadržanie kajúcnikov bola Santosová dočasne postavená mimo službu povereným riaditeľom inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR Petrom Scholtzom.

Viac k témam: list, policajný prezident, výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Vyšetrovateľka Santusová poslala Čaputovej i Hegerovi list pre zmarený zásah, Kovařík zavádza a skrýva svoje protiprávne konanie © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko