Polícia obvinila oligarchu Výboha v akcii Mýtnik, NAKA zadržala aj ďalšie osoby

Polícia obvinila oligarchu Výboha v akcii Mýtnik, NAKA zadržala aj ďalšie osoby

4.8.2021 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. augusta 13:21

Polícia obvinila oligarchu Miroslava Výboha v kauze Mýtnik. Informoval o tom Denník N. V tejto súvislosti tiež Národná kriminálna agentúra (NAKA) od rána zasahuje a zadržala niekoľko osôb.

Zadržali aj exšéfku finančnej správy

Podľa portálu v rámci akcie Mýtnik zadržali aj bývalú šéfku finančnej správy Lenku Wittenbergerovú a bývalého štátneho tajomníka Radka Kuruca.

Zásah polície vo veci Mýtnik III. potvrdil aj Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúra a ÚŠP Jana Tökölyová, bližšie informácie poskytnú, až keď to procesná situácia dovolí.

Zadržaní budú pozbavení výkonu

Finančná správa je naďalej prostredníctvom sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly plne súčinná pri vyšetrovaní v rámci akcie Mýtnik. Ako ďalej informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská, snahou vedenia je, aby sa trestné činy, na ktorých sa mohli podieľať príslušníci finančnej správy, „nezamietli pod koberec“.

Keďže ide o prípad, ktorý vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, nechce finančná správa uvádzať bližšie podrobnosti. „V žiadnom prípade nechceme narúšať vyšetrovanie polície. Môžeme len uviesť, že vedenie finančnej správy prijalo kroky v prípade zadržaných príslušníkov finančnej správy. Ak sa potvrdia informácie o obvineniach aktívnych príslušníkov finančnej správy, budú bezodkladne pozbavení výkonu štátnej služby v súlade so zákonom,“ uzavrela Rybanská.

Prípad sa týka IT zmlúv

NAKA zadržala 29. januára v rámci akcie Mýtnik bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a ďalšie osoby. V kauze Mýtnik ide predovšetkým o trestný čin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ktorý je súčasne posúdený ako závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Prípad sa týka IT zmlúv, ktoré uzatvárala Finančná správa SR v roku 2013 až 2018. Polícia v rámci akcie obvinila aj podnikateľov Michala Suchobu a Jozefa Brhela, ktorí sa v tom čase nachádzali v zahraničí. Jozef Brhel je obvinený z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a z prijímania úplatku.

Viac k témam: akcia „Mýtnik III“, akcia „Mýtnik“, obvinenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia obvinila oligarchu Výboha v akcii Mýtnik, NAKA zadržala aj ďalšie osoby © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Slovensko