Dánsko opäť vyhlásilo COVID-19 za spoločensky kritické ochorenie a zavádza COVID pasy

Dánsko opäť vyhlásilo COVID-19 za spoločensky kritické ochorenie a zavádza COVID pasy

12.11.2021 (Webnoviny.sk) – Dánsko v piatok opäť zaviedlo digitálne COVID pasy a vyhlásilo COVID-19 za „spoločensky kritické ochorenie“. Vláda sa tak rozhodla v súvislosti s nárastom prípadov nákazy koronavírusom.

COVID pas aj do reštaurácie

COVID pasmi sa budú musieť ľudia preukazovať najbližší mesiac pri vstupe do nočných klubov, kaviarní, párty autobusov a interiérov reštaurácií.

Viac o téme: Koronavírus

Ľudia nad 15 rokov ich musia predložiť aj na vonkajších podujatiach, kde počet účastníkov presiahne 2000.

COVID pasy zaviedli v Dánsku 1. júla a prestali ich používať 10. septembra, keď krajina pre vysokú mieru zaočkovanosti prestala COVID-19 považovať za „spoločensky kritické ochorenie“.

Nárast nových prípadov nákazy

Tak, ako mnohé krajiny, však aj Dánsko začalo znovu evidovať nárast nových prípadov nákazy a tamojšie úrady tvrdia, že počty infekcií a hospitalizácií stúpajú rýchlejšie, ako očakávali.

V piatok sa tiež dánska vláda dohodla s odborovými zväzmi a zamestnávateľmi na tom, že umožnia zamestnávateľom vyžadovať COVID pasy aj pri vstupe na pracovisko. Návrh musí ešte schváliť parlament, čo by sa pravdepodobne malo stať budúci týždeň.

Podľa najnovších údajov dostalo v Dánsku 87,6 % ľudí nad 12 rokov aspoň prvú dávku vakcíny a 86 % má aj druhú.

Viac k témam: COVID pas, COVID-19, Koronavírus, Pandemické opatrenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Dánsko opäť vyhlásilo COVID-19 za spoločensky kritické ochorenie a zavádza COVID pasy © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet