Odvolávanie Matoviča v parlamente sa skončilo, hlasovanie bolo tesné (video)

Odvolávanie Matoviča v parlamente sa skončilo, hlasovanie bolo tesné (video)

4.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. októbra 11:39

Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) ostáva vo svojej funkcii, za jeho odvolanie v utorok v parlamente z prítomných 124 poslancov, za hlasovalo 73, proti ich bolo 45, zdržali sa piati a nehlasoval jeden.

Na odvolanie člena vlády je potrebná nadpolovičná väčšina poslancov, teda 76 hlasov. Hlasovanie teda bolo tesné a na zosadenie Matoviča chýbali tri hlasy.

Naživo: Rokovanie parlamentu

Pôvodne mal parlament o odvolaní ministra financií hlasovať vo štvrtok 29. septembra. Dopoludnia to poslanci nestihli, pretože Matovič mal v pléne dlhý prejav, rečnil zhruba dve a pol hodiny.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Odvolávanie Igora Matoviča (fotografie)

Hlasovanie sa preto posunulo na 17:00, no keďže počas schôdze skolaboval poslanec hnutia OĽaNO Ján Kerekréti, prerušil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) schôdzu do piatku 30. septembra a zároveň oznámil, že hlasovanie bude až v utorok 4. októbra.

„One man show“

Návrh na odvolanie šéfa rezortu financií iniciovalo hnutie Sloboda a Solidarita (SaS) a do parlamentu ho predložila skupina 32 poslancov. Okrem liberálov sa pod návrh podpísali poslanci Hlasu-SD a nezaradení poslanci Tomáš Valášek a Miroslav Kollár, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke strany Za ľudí.

V návrhu na vyslovenie nedôvery sa píše, že Matovič poníma výkon funkcie člena vlády a ministra financií ako „one man show“ a priestor na násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok. Poslanci uvádzajú „ústavné a zákonné dôvody“ a tiež „politické dôvody“ pre vyslovenie nedôvery Matovičovi.

Podľa nich minister financií ruinuje rozpočet Slovenskej republiky, vyčítajú mu napríklad rodinný balíček a jeho dopad na rozpočty samospráv, a tiež očkovaciu lotériu. V rámci politických dôvodov uvádzajú, že Matovičov spôsob komunikácie šíri napätie a rozdeľuje spoločnosť.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Minister financií SR, Odvolávanie Matoviča, Rokovanie NR SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Odvolávanie Matoviča v parlamente sa skončilo, hlasovanie bolo tesné (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet