Grécky ostrov Eubója po požiaroch zasiahli silné dažde, oblasť bojuje s povodňami a zosuvmi pôdy (foto)

Grécky ostrov Eubója po požiaroch zasiahli silné dažde, oblasť bojuje s povodňami a zosuvmi pôdy (foto)

11.10.2021 (Webnoviny.sk) – Grécky ostrov Eubója, kde požiare počas leta zničili asi tretinu lesnej plochy, zasiahli povodne. Úrady nehlásia žiadne obete silných dažďov na severe ostrova, no desiatky obyvateľov museli evakuovať zo zaplavených domov.

Viaceré cesty sú neprejazdné a pláže zalialo bahno z neďalekých hôr, ktoré po požiaroch zostali bez vegetácie. Vláda by mala na žiadosť miestnych úradov zrýchliť pomoc vo výške 20 miliónov eur určenú pre zničené oblasti.

Búrky a silné dažde bičujú severné a centrálne Grécko už od štvrtka. Meteorologická stanica na hore Pelion, ktorá sa nachádza na gréckej pevnine, blízko k severu Eubóje, zaznamenala od štvrtka 700 mm zrážok a ďalší dážď hlásili aj na nedeľnú noc a pondelok.

Požiare v Grécku počas uplynulého leta, ktoré prinieslo najhoršie horúčavy za viac ako tri desaťročia, zničili asi 1200 kilometrov štvorcových lesa, krovín a poľnohospodárskej pôdy. Viac ako tretina zasiahnutého územia, približne 465 kilometrov štvorcových, sa pritom nachádza na severe Eubóje.

Viac k témam: Dážď, Počasie, Záplavy, Zosuv pôdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Grécky ostrov Eubója po požiaroch zasiahli silné dažde, oblasť bojuje s povodňami a zosuvmi pôdy (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet