Maďarsko zmrazilo ruský majetok za stovky miliónov eur 

Maďarsko zmrazilo ruský majetok za stovky miliónov eur 

16.12.2022 (Webnoviny.sk) – Maďarsko ku koncu novembra zmrazilo ruské aktíva v hodnote takmer 350 miliárd forintov, čo je približne 870 miliónov eur. Referuje o tom web nepszava.hu.

Zmrazené ruské aktíva

Uvedená suma je nezanedbateľná v porovnaní s inými krajinami Európskej únie predovšetkým pre skutočnosť, že predtým Budapešť oznámila Bruselu len skonfiškovanie čiastky tritisíc eur.

Značné ruské aktíva boli v Maďarsku paradoxne zmrazené po novembrovom boji maďarskej vlády s Bruselom o prostriedky z EÚ.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podľa najnovších údajov sú v Taliansku zmrazené ruské aktíva v hodnote 2,3 miliardy eur, v Nemecku ruský majetok za 2,2 miliardy, v Rakúsku takmer 1,8 miliardy eur, zatiaľ čo v Bulharsku je to 11,3 milióna, v Česku 10,8 milióna a na Slovensku len 4,9 milióna eur.

Represívne opatrenia

Pre vojnu Ruska voči Ukrajine Európska únia doteraz zaviedla represívne opatrenia voči 1241 jednotlivcom a 118 organizáciám. Nariadila zmrazenie ich majetku a zakázala im cestovať. Sú medzi nimi politici, vojaci, podnikatelia, oligarchovia i kremeľskí propagandisti.

Členské štáty sú povinné zmraziť aktíva tých, ktorí sú na zozname, a zaslať o tom správu Európskej komisii, ktorá ich vyzýva, aby urýchlili zmrazenie aktív a pravidelne aktualizovali spoločnú databázu o tejto záležitosti.

Inštitúcie EÚ v súčasnosti pracujú na vytvorení možnosti, aby sa zmrazené aktíva mohli použiť na obnovu Ukrajiny.

Viac k témam: Členské štáty, Opatrenia, rusko-ukrajinský konflikt, ruský majetok, zmrazené aktíva
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarsko zmrazilo ruský majetok za stovky miliónov eur  © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet