Rada EÚ opätovne vymenovala Mazáka za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúru

Rada EÚ opätovne vymenovala Mazáka za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúru

25.1.2023 (Webnoviny.sk) – Rada Európskej únie na návrh Európskej komisie vymenovala predsedu Súdnej rady SR Jána Mazáka opätovne za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúru na obdobie rokov 2023 až 2027.

Ako informovala hovorkyňa súdnej rady Veronika Müller, Mazák pôsobil v tejto funkcii od októbra 2018 do októbra 2022.

Vymenovanie Radou Európskej únie

Výberová komisia pre Európsku prokuratúru pozostáva z dvanástich členiek a členov. Jedenásť členiek a členov vymenuje Rada Európskej únie na návrh Komisie. Jednu osobu navrhuje Európsky parlament,“ uviedla hovorkyňa.

Vymenovaná osoba musí byť podľa nej bývalým členom Súdneho dvora a Dvora audítorov alebo bývalým národným členom Eurojustu, členom najvyšších súdnych orgánov členských štátov, prokuratúr členských štátov, prípadne uznávaným odborníkom v oblasti práva.

Fotogaléria: Ján Mazák

Traja kandidáti za každý štát

Medzi jedenástimi osobami, ktoré navrhla Komisia a vymenovala Rada Európskej únie, je podľa Müller jeden bývalý člen Súdneho dvora, teda Mazák, jeden bývalý člen Dvora audítorov, jeden bývalý národný člen Eurojustu, šesť prokurátorov na vysokej úrovni a dvaja členovia najvyšších súdnych orgánov členských štátov.

Výberová komisia vydáva po náročných pohovoroch odôvodnené stanoviská o uchádzačoch na funkciu európskeho prokurátora z 22 členských štátov Európskej únie, na základe ktorých Rada Európskej únie vyberá a menuje európskych prokurátorov,“ povedala hovorkyňa. Doplnila, že každý členský štát navrhuje troch kandidátov.

Odôvodnené stanoviská nie sú záväzné pre Radu Európskej únie, Rada však z nich, ako to potvrdzuje doterajšia prax, pravidelne vychádza,“ dodal Müller.

Viac k témam: predseda Súdnej rady SR, Súdy, Výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Rada EÚ opätovne vymenovala Mazáka za člena Výberovej komisie pre Európsku prokuratúru © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet