Čaputová, Heger a Kollár odsúdili snahu Ruska nelegálne anektovať časti Ukrajiny, výsledky „referenda“ nie sú platné

Čaputová, Heger a Kollár odsúdili snahu Ruska nelegálne anektovať časti Ukrajiny, výsledky „referenda“ nie sú platné

30.9.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. septembra 2022, 14:13

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a a predseda vlády SR Eduard Heger dôrazne odsudzujú snahu Ruskej federácie nelegálne anektovať časti ukrajinského územia.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení troch najvyšších ústavných činiteľov, predmetné oblasti boli Ukrajine násilne zabraté vojenskou agresiou zo strany Ruska, ktoré tak hrubo porušilo Chartu Organizácie Spojených národov, všetky základné princípy medzinárodného práva a spôsobilo obrovské ľudské a materiálne škody.

Referendá nemajú platný účinok

„Výsledky pseudoreferend, ktoré na okupovanom území Ruská federácia zorganizovala pod hlavňami pušiek, nemajú žiaden platný právny účinok. Sú len nelegitímnou snahou zakryť akt agresie a nemôžu byť akceptované,“ uvádza sa vo vyhlásení s tým, že Moskva takto podkopáva úsilie o dosiahnutie mieru, cielene eskaluje situáciu a snaží sa medzinárodné spoločenstvo zastrašiť a odradiť od ďalšej podpory Ukrajiny v jej spravodlivom obrannom boji.

„Ak by sme ako Slovensko tieto kroky Ruska akceptovali, popreli by sme základné princípy, na ktorých je založená naša vlastná suverenita a teritoriálna integrita,“ zdôrazňujú ústavní činitelia.

Prezidentka, šéf parlamentu a premiér zároveň zdôrazňujú, že Slovenská republika uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát, ktorý je kandidátom na členstvo v Európskej únii, a ktorého územná celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach je nespochybniteľná.

Anexiu odsudzuje aj rezort diplomacie

Ako tiež uvádza Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky (MZVaEZ SR) v tlačovej správe, aj oni jednoznačne odsudzujú anexiu ďalších častí ukrajinského územia zo strany Ruskej federácie.

Slovenská republika tak uznáva Ukrajinu ako nezávislý, suverénny a zvrchovaný štát s nespochybniteľnou územnou celistvosťou a všetky akty spojené s násilným odtrhnutím ukrajinského územia považuje za neplatné a nelegitímne.

Rusko porušuje medzinárodné právo

Zo strany Ruskej federácie podľa rezortu diplomacie ide o cielenú eskaláciu, ktorá je súčasťou pokračujúcej vojenskej agresie proti Ukrajine.

MZVaEZ SR je pobúrené, že napriek výzvam väčšiny štátov sveta a medzinárodného spoločenstva Ruská federácia pristúpila k ďalšiemu kroku, ktorý je v príkrom rozpore so základnými demokratickými princípmi a ústavným poriadkom Ukrajiny.

„Ruská federácia, stály člen Bezpečnostnej rady OSN, opäť hrubo porušuje medzinárodné právo vrátane Charty OSN, osobitne princípy nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nezasahovania do vnútorných záležitostí štátov,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Pseudoreferendá o okupovaných oblastiach

Slovensko bude pokračovať v poskytovaní všestrannej podpory Ukrajine v jej spravodlivom boji o zachovanie svojej štátnosti, suverenity a územnej celistvosti v rámci medzinárodne uznaných hraníc.

„Opätovne vyzývame Ruskú federáciu, aby ukončila vojenské aktivity na Ukrajine a okamžite a bezpodmienečne stiahla všetky svoje jednotky, vojenskú techniku a štruktúry okupačnej správy z ukrajinského územia,“ uzatvára rezort diplomacie, podľa ktorého všetci tí, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii anexie ďalších častí ukrajinského územia do Ruskej federácie musia za svoje činy niesť zodpovednosť.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok podpísal dekréty, ktorými uznal ukrajinskú Chersonskú a Zaporožskú oblasť za nezávislé územia. Otvoril tak cestu pre formálnu anexiu týchto okupovaných území Ruskom. Putin plánuje v piatok vyhlásiť, že Luhanská, Donecká, Chersonská a Zaporižžská oblasť sú súčasťou Ruska.

Viac k témam: Anexia, Charta OSN, pseudoreferendum, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová, Heger a Kollár odsúdili snahu Ruska nelegálne anektovať časti Ukrajiny, výsledky „referenda“ nie sú platné © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet