Traja muži dostali za vraždu Ahmauda Arberyho doživotný trest odňatia slobody

Traja muži dostali za vraždu Ahmauda Arberyho doživotný trest odňatia slobody

8.1.2022 (Webnoviny.sk) – Súd v americkom štáte Georgia odsúdil troch belochov usvedčených z vraždy Afroameričana Ahmauda Arberyho vo februári 2020 na doživotný trest odňatia slobody.

Otec a syn, Gregory a Travis McMichaelovci dostali doživotie bez možnosti neskoršieho podmienečného prepustenia. Ich sused William Bryan má túto možnosť po 30 rokoch za mrežami. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zastrelený počas behu

Dvadsaťpäťročný Arbery, obyvateľ mesta Brunswick v štáte Georgia, prišiel o život, keď bežal v neďalekej v štvrti, kde žijú spomenutí muži. Tí mladého muža naháňali a obkľúčili ich autami a napokon ho mladší McMichael počas potýčky zastrelil.

Bryan pritom celý incident nakrúcal na video. Obžalovaní tvrdili, že konali v sebaobrane, keď sa snažili vykonať takzvané občianske zatknutie údajného zlodeja. Prokurátori argumentovali, že faktorom v incidente bola rasa zosnulého. Prípad vyvolal otázky o rasovej spravodlivosti na americkom Juhu.

Vinní z vraždy

Šesťdesiatšesťročného Gregoryho McMichaela, jeho 35-ročného syna Travisa a 52-ročného Williama Bryana v novembri uznala porota vinnými z vraždy, ťažkého ublíženia na zdraví, falošného uväznenia a úmyslu spáchať trestný čin.

Sudca Timothy Walmsley sa v piatok pri vynášaní rozsudku vyjadril, že McMichaelovci nepreukázali ľútosť ani empatiu voči Arberymu. Udelenie ich prísnych trestov im podľa svojich slov z časti udelil pre ich „bezcitné“ slová a činy zachytené na videu.

Právnici všetkých troch mužov už skôr naznačili, že sa voči verdiktu odvolajú.

Dohoda o vine a treste

Trojica pritom ešte čelí na budúci mesiac procesu pre federálne obvinenia zo zločinov z nenávisti. Arberyho matka Wanda Cooper Jones v piatok americkým médiám povedala, že odmietla ponuku na dohodu o vine a treste, ktorá by umožnila mužom stráviť 30 rokov vo federálnom väzení nad rámec trestu odňatia slobody vyneseného na štátnom súde.

Jones tiež podala civilnú žalobu na spomenutých troch mužov aj proti príslušníkom orgánov činných v trestnom konaní, ktorí ich odmietli zatknúť.

Viac k témam: Doživotný trest, Vražda
Zdroj: Webnoviny.sk – Traja muži dostali za vraždu Ahmauda Arberyho doživotný trest odňatia slobody © SITA Všetky práva vyhradené.

0Shares
Svet